Telewizory 8K znikną ze sklepowych półek w Europie?

W ostatnich latach Unia Europejska wprowadza coraz więcej zmian mających na celu uregulowanie wymagań dotyczących elektroniki użytkowej, a także obniżenie kosztów energii ponoszonych przez konsumentów. Przejawem właśnie takiej troski mogą być wkrótce nowe przepisy, które sprawią, że telewizory 8K nie będą dostępne na terenie UE.
Telewizory 8K znikną ze sklepowych półek w Europie?

Telewizory 8K nie będą sprzedawane w Europie? UE zamierza mocno zaostrzyć przepisy

W ubiegłym roku wprowadzono nowe etykiety energetyczne, które wyeliminowały plusy i zapewniły lepszą czytelność dla konsumentów. To z kolei sprawiło, że powstała nowa skala energetyczna (A-G) i produkty, które wcześniej były oznaczane np. jako A lub B po zmianie trafiły do klasy F lub G. Do taj najwyższej klasy A trafić mogą już tylko najbardziej zaawansowane sprzęty. Teraz Unia Europejska idzie o krok dalej, chcąc ponownie przeanalizować wymagania dotyczące całej elektroniki użytkowej. Te regulują ilość energii, jaką mogą one zużywać.

Czytaj też: Huawei P50 Pocket S ma być niedrogim modelem z klapką. Potwierdzono datę jego premiery

Celem jest obniżenie rachunków za energię i ogólnie zmniejszenie jej zużycia, co w dobie obecnych problemów jest jak najbardziej wskazane. To jednak może wiązać się z ustaleniem odgórnego limitu maksymalnego zużycia energii przez telewizory. I tutaj właśnie pojawia się problem, bo telewizory 8K nie będą w stanie sprostać nowym standardom — zwyczajnie zżerają za dużo prądu. Może to również dotyczyć modeli 4K o dużej przekątnej ekranu.

W praktyce więc będzie to oznaczać, że takie urządzenia na terenie Unii Europejskiej nie będą mogły być sprzedawane. Restrykcyjne przepisy miałyby wejść w życie w przyszłym roku, ale na razie nic nie zostało jeszcze przesądzone. Producenci sprzętów (bo nowe przepisy wykluczyłyby zapewne ze sprzedaży również inne urządzenia z klasy energetycznej G) z pewnością będą próbowali z politykami rozmawiać. Zresztą The 8K Association już wypowiedziało się na ten temat:

Czytaj też: Choć niechętnie, Apple w końcu potwierdza – iPhone przechodzi na USB-C

O ile coś się nie zmieni, marzec 2023 r. będzie oznaczał kłopoty dla rozwijającej się branży 8K z powodu restrykcyjnych przepisów UE dotyczących 8K. Wtedy mają wejść w życie nowe przepisy UE dotyczące zużycia energii. Limity zużycia energii w telewizorach 8K (i wyświetlaczach opartych na technologii microLED ) są ustawione tak nisko, że w zasadzie żadne z tych urządzeń nie przejdzie– pisze The 8K Association.