Obserwatorium Arecibo już nie funkcjonuje, ale ostrzega przed zagrożeniem dla Ziemi

Radioteleskop w obserwatorium Arecibo był przez długie lata największym na świecie, jednak w sierpniu 2020 roku doszło do poważnej awarii, która przesądziła o wyłączeniu tej placówki z użycia. Nie oznacza to jednak, że nie przynosi ona żadnych korzyści.
Obserwatorium Arecibo już nie funkcjonuje, ale ostrzega przed zagrożeniem dla Ziemi

Na podstawie danych zebranych przez Arecibo między grudniem 2017 a grudniem 2019 powstał raport poświęcony planetoidom bliskim Ziemi. Jak się okazuje, jest on największym jaki kiedykolwiek opublikowano w tej sprawie. Trafił na łamy The Planetary Science Journal i zawiera szczegółowe obserwacje 191 planetoid bliskich Ziemi, w tym niemal 70 uznanych za potencjalnie niebezpieczne.

Czytaj też: Zbadali próbki zebrane z planetoidy oddalonej o setki milionów kilometrów. Teraz wskazują ich pierwotne źródło

Takim mianem określa się kosmiczne skały, które mogą zbliżyć się do naszej planety na odległość 7,5 mln kilometrów – mniej więcej 20 razy większą niż średni dystans dzielący Ziemię i Księżyc. Pocieszający wydaje się fakt, iż żaden z tych obiektów nie powinien stanowić dla nas zagrożenia przez najbliższych stol lat. Oczywiście nie oznacza to, iż za 101 lat w Ziemię coś uderzy. Ryzyko nadal będzie bardzo niskie.

Nowy raport wskazał również kilka planetoid uznanych za warte objęcia dalszymi obserwacjami. Jednym z potencjalnych celów będzie obiekt nazwany 2017 YE5 i będący bardzo rzadką planetoidą podwójną złożoną z dwóch niemal identycznych rozmiarów skał, które krążą wokół siebie. Ich średnice wynoszą około 800-900 metrów. 2017 YE5 cechuje się również wysoką refleksyjnością radarową, która może być powiązana z dużą zawartością lodu pod powierzchnią tej planetoidy.

Obserwatorium Arecibo zostało uszkodzone w sierpniu 2020 roku

Dzięki tej nowej “skarbnicy” danych naukowcy mogą lepiej zmierzyć kształty, rozmiary i okresy wirowania tych planetoid, które są kluczowymi metrykami do oceny potencjalnego ryzyka, jakie planetoidy mogą stanowić dla naszej planety. […] Ilość zebranych cennych danych jest wyjątkowa, a tych wyników nie można było osiągnąć za pomocą żadnego innego istniejącego obiektu.wyjaśniają Anne Virkki z Uniwersytetu Helsińskiego i Flaviane Venditti z obserwatorium Arecibo

Czytaj też: Obserwatorium Arecibo doczeka się nowego teleskopu. Co wiemy na jego temat?

Budowa słynnej placówki zakończyła się w 1963 roku. Wtedy też Arecibo stało się największym i najpotężniejszym radioteleskopem na świecie. Jego ikoniczny talerz o średnicy 305 metrów stał się sławny na całym świecie między innymi za sprawą filmów (Kontakt i GoldenEye). Z perspektywy naukowej głośno zrobiło się o nim natomiast w 1974 roku, kiedy to astronomowie wysłali za jego pośrednictwem pierwszą wiadomość przeznaczoną dla pozaziemskich cywilizacji.