Oto pierwsze takie tandemowe ogniwo perowskitowe! Powstało w Chinach i zadziwia stabilnością

Chińscy naukowcy skonstruowali pierwsze na świecie tandemowe perowskitowe ogniwo fotowoltaiczne z dwoma absorberami. Pierwsze testy urządzenia pokazały, że jest ono o wiele stabilniejsze niż standardowe dotychczas budowane ogniwa z materiału perowskitowego.
Zdjęcie ilustracyjne / źródło: Wikimedia Commons CCA-2.5 	Stanford ENERGY, Video by Mark Shwartz

Zdjęcie ilustracyjne / źródło: Wikimedia Commons CCA-2.5 Stanford ENERGY, Video by Mark Shwartz

Perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne zyskują na popularności w świecie naukowym. Zwłaszcza odkąd znacznie wzrosła ich wydajność konwersji energii z mniej niż 4 proc. do ponad 25 proc. Oczywiście wysiłki różnych grup badaczy nie ustają, ale w niedalekiej przyszłości ogniwa fotowoltaiczne z perowskitu zastąpiły te obecnie funkcjonujące na bazie krzemu.

Czytaj też: Polska firma zapowiada przełom w zastosowaniach perowskitów! Panele słoneczne to nie wszystko…

Naukowcy z Uniwersytetu Nanjing w Chinach podzielili się na łamach czasopisma naukowego eLight informacją na temat nowo skonstruowanego tandemowego dwufazowego ogniwa perowskitowego (ang. bifacial monolithic all-perovskite tandem solar cell). Jest to pierwszy tego typu wynalazek na świecie.

Pierwsze tandemowe dwufazowe ogniwo perowskitowe powstało w Chinach

Tandemowe ogniwa od klasycznych różnią się między innymi tym, że posiadają ułożone równolegle dwa absorbery. Tego typu ogniwa są bardzo obiecujące dla dzisiejszej technologii, ponieważ są tańsze w wyprodukowaniu od odpowiedników krzemowych, mają nadal wysoką moc właściwą i są ponadto elastyczne.

Jak informują badacze z Chin, w swoim wynalazku tylne elektrody metalowe zastąpili elektrodami z tlenków przewodzących. Wykorzystali oni technologię „bandgap”.

Czytaj też: Etykiety z ogniwami perowskitowymi na stacji benzynowej w Polsce! Innowacyjna technologia testowana nad Wisłą

Według obliczeń naukowców okazało się, że tandemowe dwufazowe ogniwa z perowskitów oferują wyższą stabilność i znaczny wzrost uzysku energii niż w przypadku ogniw jednofazowych. I to w dodatku przy różnych warunkach pogodowych, klimatycznych i zmiennym albedo (współczynniku odbicia światła).

Wynalazek z Chin przynosi zupełnie nową architekturę ogniwa fotowoltaicznego, którą będzie można użyć w komercyjnych celach.