Polska firma zapowiada przełom w zastosowaniach perowskitów! Panele słoneczne to nie wszystko…

Perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne okazują się mieć więcej zastosowań, niż sądziliśmy. Udowodniła to polska firma, która zaprezentowała całą gamę potencjalnych urządzeń, gdzie innowacyjne ogniwa mogą się sprawdzić.
Różne przykłady elastycznych ogniw perowskitowych / źrodło: Saule Technologies, sauletech.com, materiały prasowe

Różne przykłady elastycznych ogniw perowskitowych / źrodło: Saule Technologies, sauletech.com, materiały prasowe

Na łamach czasopisma ASC Energy Letters pojawił się artykuł naukowy inżynierów z polskiej firmy fotowoltaicznej Saule Technologies. Opisane zostały w nim potencjalne zastosowania perowskitowych ogniw fotowoltaicznych, które nie potrzebują zawsze dostępu do światła słonecznego. Czy wkrótce większość urządzeń elektronicznych będzie opartych tylko na tym materiale?

Czytaj też: Amerykanie ogłosili przełom. Z takim ogniwem perowskitowym nie mieliśmy jeszcze do czynienia

Perowskity są grupą minerałów naturalnie występujących w przyrodzie, których nazwa wzięła się o minerału perowskitu będącego tytanianem wapnia (CaTiO3). Mimo tego, perowskity wykorzystywane w fotowoltaice są związkami syntetycznymi o strukturze mineralnego perowskitu. Głównie są to halogenki ołowiu i cyny, które zbierają światło.

Technologia tworzenia sztucznych perowskitów okazuje się tania i prosta w zastosowaniu, dzięki czemu od kilkunastu lat obserwuje się dynamiczny ich rozwój. Jak podali autorzy artykułu, najwyższa wydajność (sprawność przemiany energii), jaką osiągają dzisiaj perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne, wynosi 25,7 proc.

Laboratorium, gdzie powstają perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne / źrodło: Saule Technologies, sauletech.com, materiały prasowe

Przełom w zastosowaniach perowskitów. Niebawem znajdą się one w wielu codziennych urządzeniach

Ogniwa na bazie perowskitu mogą również doskonale sprawdzić się jako element zasilający niewielkie urządzenia elektroniczne, które są częścią większego ekosystemu zwanego Internetem Rzeczy (ang. Internet of Things, IoT). Takie ogniwo zbierałoby światło z otoczenia (nawet w przestrzeniach wewnątrz budynków i bez dostępu światła słonecznego) i przekształcało w energię. Warunkiem opłacalności takiego rozwiązania jest to, aby dane ogniwo dostarczało więcej energii niż dostępne na rynku baterie pastylkowe czy AA.

Elektroniczna etykieta z perowskitowym ogniwem / źrodło: Saule Technologies, sauletech.com, materiały prasowe

Inżynierowie podają całą listę potencjalnych urządzeń, gdzie można zastosować ogniwa perowskitowe. Są to piloty, elektroniczne zegarki, bezprzewodowe słuchawki i głośniki, czujniki temperatury, nadajniki GPS, jak i elektroniczne etykiety sklepowe. Te ostatnie zresztą już weszły do użytku i w wersji testowej są używane na jednej ze stacji benzynowych w Polsce.

Czytaj też: Etykiety z ogniwami perowskitowymi na stacji benzynowej w Polsce! Innowacyjna technologia testowana nad Wisłą

Saule Technologies twierdzi, że rozwój branży perowskitowych ogniw jest kwestią czasu, a liczba urządzeń opartych na tej technologii wzrośnie dynamicznie w ciągu ledwie kilku lat.