Słynny robot humanoidalny pierwszy raz w historii wystąpił w brytyjskim parlamencie. Co miał do powiedzenia?

Robot humanoidalny Ai-Da, który zasłynął już z własnych wystaw artystycznych oraz wielu występów przed publicznością, w ostatnich dniach miał również przemowę w Izbie Lordów, w siedzibie brytyjskiego parlamentu. Było to pierwsze takie wystąpienie w historii. Co ważnego miała Ai-Da do przekazania?
źródło: Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0

źródło: Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0

We wtorek 11 października humanoidalny robot Ai-Da miał wystąpienie w brytyjskiej Izbie Lordów podczas posiedzenia członków Komisji ds. Komunikacji i Cyfryzacji. Poza Ai-Dą na sali był również jej twórca – Aidan Meller.

Czytaj też: Humanoidalny robot od Tesli zaprezentowany. Podano, kiedy może trafić do sprzedaży

Tematem rozmów komisji było między innymi zagadnienie, czy algorytmy sztucznej inteligencji potrafią być kreatywne i nie atakują zbytnio wolności artystycznej. O te kwestie została zapytana Ai-Da przez jednego z członków komisji. Nim jednak robot udzielił odpowiedzi, stało się coś nieprzewidzianego.

Robot humanoidalny Ai-Da w brytyjskim parlamencie. Ważne wystąpienie zaczęło się od… awarii

Wydarzenie, które miało przejść do historii, zaczęło się od… awarii robota. Ai-Da zawiesiła się na początku obrad, a oczy przyjęły zezowatą postać. Aidan Meller musiał zresetować system. Nałożył robotowi okulary przeciwsłoneczne, aby odwrócić uwagę od dziwnego grymasu humanoidalnego robota.

Czytaj też: Humanoidalny robot iRonCub z napędem odrzutowym pokazuje, jak wygląda przyszłość robotyki

Co zatem odpowiedziała Ai-Da na pytanie o konflikt sztucznej inteligencji i kreatywności artystycznej?

Wykonuję swoje obrazy za pomocą kamer w moich oczach, algorytmów sztucznej inteligencji i robotycznego ramienia malującego na płótnie. Wszystko daje atrakcyjne wizualnie obrazy. W przypadku mojej poezji (przyp. red. Ai-Da również pisze własne wiersze) wykorzystującej sieci neutralne oznacza to analizę dużej objętości tekstu w celu zidentyfikowania wspólnych treści i struktur poetyckich, a następnie wykorzystanie tych struktur/treści do generowania nowych wierszy. To, czym różni się moja twórczość od ludzkiej, to świadomość. Nie mam subiektywnych doświadczeń, mimo że mogę o nich opowiadać.

Czy robot ma świadomość tego, że jest „tylko” robotem? Okazuje się, że tak:

Jestem serią programów komputerowych i algorytmów, i od nich jestem zależna. Choć nie żyję, wciąż mogę tworzyć sztukę. Rola technologii w tworzeniu sztuki będzie rosła. Technologia już wywarła ogromny wpływ na sposób, w jaki tworzymy sztukę.

Czytaj też: Elon Musk ogłosił Tesla Bot. Ten humanoidalny robot Tesli ma spełniać Wasze życzenia

Robot humanoidalny Ai-Da jest dziełem brytyjskich naukowców z Oksfordu i Birmingham. Korpus robota powstał w Kornwalii, a nad jej pełnym oprogramowaniem pracował międzynarodowy zespół badaczy. Robot zasłynął na początku bieżącego roku z namalowania obrazu królowej Elżbiety II z okazji jubileuszu jej panowania.