Humanoidalny robot od Tesli zaprezentowany. Podano, kiedy może trafić do sprzedaży

Optimus to humanoidalny robot, który ma zostać wprowadzony na rynek przez firmę Tesla. Niedawno pokazano jego obecne możliwości.
Humanoidalny robot od Tesli zaprezentowany. Podano, kiedy może trafić do sprzedaży

Głos w sprawie zabrał sam Elon Musk, który przekonuje, że inżynierowie są w stanie stworzyć maszynę zdolną do zastąpienia ludzi. Jak dodał, masowa produkcja Optimusa powinna rozpocząć się w ciągu trzech do pięciu lat. Robot ma kosztować mniej niż 20 tysięcy dolarów, co nie wydaje się wygórowaną ceną. O ile faktycznie będzie on w stanie zrobić to, co zapowiada Musk i jego współpracownicy, rzecz jasna.

Czytaj też: Ze 100 000 równań do 4. Tak sztuczna inteligencja usprawnia obliczenia

Być może podejście słynnego miliardera do tematu jest nieco mylące, szczególnie jeśli mamy w pamięci jego ostrzeżenia sprzed lat, kiedy to wyrażał sceptycyzm wobec bezpieczeństwa robotów i sztucznej inteligencji. Ta ostatnia miała być według Muska zagrożeniem dla ludzkości. Teraz przedsiębiorca twierdzi, że Tesla chce się upewnić, iż można w bezpieczny sposób połączyć potrzeby ludzi i możliwości oferowane przez maszyny.

Czytaj też: Cassie to najszybszy robot na świecie. Jak bardzo może się rozpędzić?

Jednym z zastosowanych zabezpieczeń ma być przycisk wyłączający robota. Takowy miałby być odporny na wszelkiego rodzaju włamania i ingerencje, dzięki czemu posiadacze Optimusa będą mogli bezproblemowo wyłączyć swoje urządzenie, jeśli zajdzie taka potrzeba. Zapewne inne zdanie w tej sprawie miałby Stephen Hawking. Wybitny naukowiec wielokrotnie zabierał głos na temat sztucznej inteligencji, doszukując się w niej pogromcy ludzkiej cywilizacji. Z drugiej strony, obecni eksperci są podzieleni, choć wydaje się dominować pogląd, że SI nie powinna stanowić realnego zagrożenia.