Telefon można zhakować na podstawie ciepła z naszych palców! Pokazano, jak to jest możliwe

Czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się na tym, że kiedy odblokowujemy telefon, to pozostawiamy ślady na ekranie, które można zlokalizować za pomocą kamery termowizyjnej? Naukowcy z Wielkiej Brytanii zaprezentowali, jak na podstawie ciepła naszych palców pozostawionego na ekranie telefonu można zhakować naszą „trzecią rękę”.
Telefon można zhakować na podstawie ciepła z naszych palców! Pokazano, jak to jest możliwe

Na łamach ACM Transactions on Privacy and Security pojawiły się wyniki badań naukowców z Uniwersytetu w Glasgow, które udowadniają, że można zhakować telefon użytkownika w ciągu minuty od tego, jak go dotykał, zostawiając ciepło swoich palców na ekranie.

Czytaj też: Cudowna roślina odnaleziona. Poszukiwania trwały 2000 lat, a dawniej uważano ją za równie cenną, co srebro

Naukowcy opracowali system sztucznej inteligencji zwany ThermoSecure, który potrafi odtworzyć hasła do telefonu (i wielu aplikacji na nim zainstalowanych) na podstawie zdjęć z kamer termowizyjnych. Wyniki okazały się zaskakujące:

– 86 proc. haseł do telefonu zostało złamanych w mniej niż 20 sekund od wpisania ich na ekranie urządzenia,

– 76 proc. haseł zostało odgadniętych przez system AI w przypadku co najwyżej 30 sekund od ostatniego używania telefonu,

– 62 proc. haseł złamano w ciągu minuty od wpisania ich na ekranie telefonu.

Ponadto okazało się, że krótsze hasła była łatwiejsze do złamania, ale także te liczące około 16 znaków w większości były odgadnięte przez system w ciągu 20 sekund od momentu wpisania ich na klawiaturze przez osobę.

Czytaj też: Zielony metanol paliwem przyszłości? Sąsiad Polski planuje rewolucję w branży wielkich kontenerowców

Ciepło z naszych palców kluczem do tego, jak zhakować nasz telefon

Badanie zostało również nagrane przez naukowców, a na zdjęciach termowizyjnych możemy zobaczyć obszary cieplejsze na ekranie telefonu – to one były dotykane przez osoby, które odblokowywały swój telefon.

https://twitter.com/Unknown87789871/status/1579900628725542912

Naukowcy twierdzą, że system ThermoSecure będzie w stanie złamać także kody PIN w bankomatach, bazując na tej samej metodzie.

Celem badań nie było stworzenie algorytmu łamiącego hasła, który się rozprzestrzeni na świecie. Badacze chcą bardziej przestrzec przed tym, że ktoś może stworzyć (lub już stworzył) podobny system, za pomocą którego będzie zdobywać dostęp do wielu wrażliwych danych. Naukowcy uwrażliwiają, aby tworzyć coraz dłuższe hasła w telefonach i nie trzymać dłużej palców na ekranie (np. pisać szybciej wiadomości tekstowe), ponieważ tworzy to pewne wzorce cieplne, które potem hakerzy mogą wykorzystać.