Parlament Europejski przyjął prawo o standardzie USB-C dla nowej elektroniki

W ramach działań na rzecz ograniczenia elektronicznych odpadów Parlament Europejski przyjął na posiedzeniu plenarnym nowe prawo dotyczące jednolitego standardu ładowania urządzeń elektronicznych. Do końca 2024 roku wszystkie telefony, tablety oraz aparaty fotograficzne sprzedawane na terenie UE będą musiały mieć port ładowania USB typu C.
Parlament Europejski przyjął prawo o standardzie USB-C dla nowej elektroniki

Nowe przepisy pozwolą nie tylko zaoszczędzić do 250 mln euro rocznie na zakupach ładowarek. Ograniczą również skalę elektronicznych odpadów – zużyte oraz nieużywane ładowarki do urządzeń elektronicznych odpowiadają za nawet 11 tys. ton odpadów w całej Unii Europejskiej w ciągu roku.

Przed opublikowaniem w dzienniku urzędowym dyrektywę trzeba jeszcze formalnie zatwierdzić. Nowe prawo wejdzie w życie 20 dni po publikacji, a państwa wspólnoty będą mieć 12 miesięcy na wdrożenie odpowiednich regulacji. Kolejny rok po okresie adaptacji będzie przeznaczony na zastosowanie nowego prawa w praktyce.

W ramach nowych przepisów, o charakterystyce ładowania nowych urządzeń będą konsumentów informować specjalne etykiety

Unia Europejska od dawna próbowała przekonać producentów smartfonów, by wprowadzili ujednolicone złącze ładowania. Nowe przepisy w zakresie standardu USB-C obejmują również inne urządzenia, takie jak czytniki e-booków, słuchawki (nauszne i douszne), zestawy słuchawkowe, konsole, nawigacje, głośniki, klawiatury czy myszy komputerowe.

Czytaj też: W kolejnych latach coraz chętniej będziemy kupować składane smartfony. A przynajmniej tak wynika z analiz

Od wiosny 2026 roku obowiązek posiadania portu USB-C do ładowania baterii obejmie również laptopy. O ile lwia część smartfonowego rynku może właściwie machnąć ręką na te przepisy, to Apple będzie miało spory problem. Koncern z Cupertino w smartfonach nadal korzysta ze złącza Lightning.

Jeśli Apple chce sprzedawać swoje produkty na naszym rynku wewnętrznym, musi przestrzegać naszych zasad, a to urządzenie Apple [wskazując na iPhone’a] musi mieć USB-C. Jest to zasada, która będzie dotyczyć wszystkich – stwierdził poseł do Parlamentu Europejskiego, Alex Agius Saliba.