Złota jesień w górach? Niesamowity spektakl natury można zobaczyć nawet na zdjęciach z kosmosu!

Tegoroczne suche lato w wielu regionach świata mogło mieć negatywny wpływ na zjawiska zachodzące podczas kolejnej pory roku, czyli jesieni. Okazało się, że przepiękna złota jesień w tym roku była jednak dostrzegalna – zdjęcia satelitarne z gór Adirondack w USA ukazują piękno tego wyjątkowego momentu w ciągu roku.
Złota jesień w górach? Niesamowity spektakl natury można zobaczyć nawet na zdjęciach z kosmosu!

Złota jesień jest zjawiskiem, które obserwujemy co roku, kiedy liście na drzewach zaczynają zmieniać kolory na żółty, czerwony i brązowy. Dzieje się tak na skutek zatrzymania produkcji chlorofilu – związku, który m.in. nadaje liściom zieloną barwę.

Czytaj też: Generuje energię i zapewnia żywność. Ta francuska farma jest idealnym przykładem agrowoltaiki

W Polsce złota jesień trwa około 10 dni, najczęściej w drugiej połowie października. Najwcześniej złota jesień pojawia się na Suwalszczyźnie i w górach, a najpóźniej na zachodzie Polski. Zmiany klimatyczne jednak sprawiają, że często drzewa zmieniają kolory dużo później, niż to wynika z normy wieloletniej.

fot. NASA Earth Observatory

Złota jesień widoczna z kosmosu? Pokaz kolorów uwiecznił satelita

Jak się okazuje, złotą jesień można także podziwiać z kosmosu, co udowodnił satelita Landsat 9, fotografując 8 października 2022 roku okolice gór Adirondack w stanie Nowy Jork, w Stanach Zjednoczonych.

Wschodnie wybrzeże USA nie ucierpiało tak bardzo z powodu suszy w tym roku, zatem drzewa miały dostatecznie dużo wilgoci w glebie, aby uniknąć wysuszenia.

fot. NASA Earth Observatory

Na zdjęciach opublikowanych przez NASA Earth Observatory możemy zobaczyć górzyste okolice dwóch niewielkich miast – Elizabethtown i North Hudson. Obydwa miasta, jak się dowiadujemy z informacji NASA, znajdują się w na terenie parku stanowego obejmującego masyw gór Adirondack. Jest to sporej wielkości pasmo, którego najwyższe szczyty sięgają 1500 m n.p.m.

Czytaj też: To największy magazyn energii na świecie po pierwszym cyklu prac. Właśnie zaczął działać

Z uwagi na to, że obszar jest gęsto zalesiony i stosunkowo naturalny przyrodniczo, nie było problemem, aby satelita uwiecznił pokaz kolorów aż z kosmosu.