Chińskie wojsko pokazało nowego drona. Wing Loong-3 jest zdolny do międzykontynentalnych ataków

Kontrolowana przez rząd gazeta South China Morning Post ponownie wychwala swoje państwo oraz jego poczynania. Najnowszym tego przejawem jest zdolny do międzykontynentalnych ataków dron Wing Loong-3, który został zaprezentowany publicznie na 14. Międzynarodowej Wystawie Lotnictwa i Kosmonautyki w Chinach. Chociaż ten dron zaliczył pierwszy lot w 2009 roku, to przestarzały zdecydowanie nie jest, a proces jego ulepszania ciągle trwa.
Chiński dron Wing Loong-3
Chiński dron Wing Loong-3

Wing Loong-3 to dron o niebywałym zasięgu. W rękach wojska może zdziałać wiele, dlatego dobrze będzie, jeśli nie trafi do arsenału terrorystów

Jeśli amerykańskie drony są wam doskonale znane, to z całą pewnością zobaczycie w Wing Loong-3 chiński odpowiednik drona Reaper lub Predator. Te drony są używane przez wojsko amerykańskie i wykorzystywane przez Chiny do operacji na średniej wysokości i okazałych dystansach. Stąd jego przynależność do dronów klasy MALE oraz możliwości sprowadzające się zarówno do misji rozpoznawczych, jak i obserwacyjnych, co gwarantuje pewien stopień elastyczności co do wyposażenia w różne czujniki. Wing Loong-3 może również przybrać rolę bojową i zagrozić celom naziemnym, powietrznym oraz zapewne również nawodnym.

Czytaj też: Myśliwiec pokładowy Shenyang J-15 jest wyjątkowy dla Chin. Właśnie doczekał się znaczącego ulepszenia

Najwięcej wiadomo na temat jego roli agresora powietrznego. Wing Loong-3 cechuje bowiem zdolność do przenoszenia pocisków powietrze-powietrze czwartej generacji, bo PL-10E, które mogą zestrzeliwać m.in. helikoptery oraz drony. Czyni to z Wing Loong-3 potencjalnie niszczycielskiego międzykontynentalnego drona, który odbiega już dawno od możliwości tureckich Bayraktarów TB2, z którymi niegdyś ta rodzina była utożsamiana.

Czytaj też: W tę funkcję F-35 nie uwierzycie. Dzięki niej myśliwce będą ratować miliony ludzkich istnień

Najważniejszą cechą najnowszej wersji Wing Loong jest ewidentnie zwiększenie zasięgu do 10000 km. Aby to osiągnąć, Chiny znacznie zwiększyły rozmiar drona, bo z 9,05 do 12,2 metra (względem poprzedniej wersji) i jeszcze bardziej rozpiętość skrzydeł, bo z 14 do 24 metrów. Wszystko to składa się na ciekawe połączenie, z którego będą mogły korzystać inne kraje, jako że Wing Loong-3 wkrótce będzie produkowany masowo przez firmę Aviation Industry Corporation of China, a jego wcześniejsze wersje są już wykorzystywane w Libii czy Pakistanie,