W tym miejscu znajdują się cząsteczki organiczne. Życie powszechniejsze niż zakładamy?

Wszechświat jest ogromny, a liczba gwiazd i krążących wokół nich planet tak duża, że trudno to sobie fizycznie wyobrazić. Mimo to, nadal nie udało się znaleźć życia poza Ziemią, choć cząsteczki organiczne zlokalizowano nawet 440 lat świetlnych od naszej planety.
W tym miejscu znajdują się cząsteczki organiczne. Życie powszechniejsze niż zakładamy?

Obserwacje astronomów objęły tzw. Obłok Molekularny w Byku, jeden z najbliższych względem Ziemi obszarów formowania gwiazd. To właśnie tam udało się zidentyfikować cząsteczki w postaci (HCCCCS) oraz (HCCCHCCC).

Czytaj też: Europa widoczna tak, jakbyśmy tam byli. Księżyc Jowisza to jedno z potencjalnych siedlisk życia pozaziemskiego

Liczba cząsteczek odkrytych w zimnym ciemnym obłoku TMC-1 – zarówno za pomocą radioteleskopu Yebes-40 m poprzez przegląd QUIJOTE1, jak i radioteleskopu Green Bank 100-m w ramach przeglądu GOTHAM – pokazuje ogromne znaczenie tego źródła dla pełnego zrozumienia chemii ośrodka międzygwiazdowego.wyjaśnia Raúl Fuentetaja z Instituto de Física Fundamental

Obłok Molekularny w Byku to nie lada gratka dla astrobiologów zajmujących się poszukiwaniem informacji na temat potencjalnego życia pozaziemskiego. Jest on bogaty w węglowodory, takie jak długie łańcuchy węglowe, alkohole propargilowe, octan winylu i diacetyl allenylowy. Poza tym świat nauki wie o cząsteczkach pokroju indenu czy cyklopentadienu wchodzących w skład tego obszaru nieba.

Prowadząc obserwacje w zakresie częstotliwości radiowych 31,1-50,2 GHz, członkowie zespołu prowadzonego przez Fuentetaję zbierali dane między grudniem 2019 a majem 2022 roku. Przeanalizowali również proces powstawania dwóch nowo poznanych cząsteczek za pomocą obliczeń modelowania chemicznego. O szczegółach swoich dokonań piszą na łamach Astronomy & Astrophysics.

Cząsteczki organiczne nie oznaczają życia, ale stanowią istotną poszlakę w jego poszukiwaniach

Oczywiście same cząsteczki organiczne nie muszą oznaczać, iż gdzieś tam czai się życie – nie wspominając o zielonych ludzikach z dużymi oczami przemierzających wszechświat w latających spodkach. Jedna z hipotez zakłada natomiast, że pojawienie się ludzi na Ziemi – po miliardach lat ewolucji rzecz jasna – było możliwe dzięki tzw. zupie pierwotnej.

Czytaj też: Marsjański meteoryt zawiera materię organiczną. Został przeanalizowany w kontekście życia pozaziemskiego

Takim mianem określa się początkową mieszaninę prebiotycznych związków organicznych. Bez nich prawdopodobnie rozwój życia na naszej planecie nie byłby możliwy. Hipotez jest więcej, choćby w postaci panspermii. Jej zwolennicy doszukują się pochodzenia żywych organizmów poza granicami Ziemi. Miałyby one trafić na Błękitną Planetę na przykład wewnątrz meteorytów pochodzących z innych ciał niebieskich. Hipotez jest więc wiele, natomiast nie ma wątpliwości co do tego, że cząsteczki organiczne stanowią podstawę poszukiwań kosmitów.