Finansowa klęska gigantów technologicznych. Ile stracili w ostatnich miesiącach?

20 najbogatszych na świecie osób związanych z rynkiem technologicznym poniosło w 2022 roku ogromne straty. O sprawie poinformował Wall Street Journal.
Finansowa klęska gigantów technologicznych. Ile stracili w ostatnich miesiącach?

Utracona przez nich kwota opiewa łącznie na około pół biliona dolarów. Wśród przyczyn problemów wymienia się między innymi obawy przed recesją i wzrostem stóp procentowych, które przełożyły się na spadek przychodów firm technologicznych w Stanach Zjednoczonych. W konsekwencji spadły również wyceny rynkowe tych przedsiębiorstw.

Czytaj też: Giganci technologiczni łączą siły. Ich celem jest ulepszenie technologii rozpoznawania mowy

Jednym z największych przegranych okazał się Mark Zuckerberg. Meta straciła bowiem w ubiegły czwartek 25 procent wyceny. Stało się tak po publikacji raportu o wynikach projektu, który rozczarował inwestorów. Zaliczany do 10 najbogatszych ludzi świata, Zuckerberg spadł na 28. miejsce na liście miliarderów Bloomberga. Założyciel Facebooka nie był rzecz jasna jedynym przegranym w tej sytuacji.

Jego los podzieliło wielu innych bogaczy. Na przykład Elon Musk, w przypadku którego jeszcze niedawno przewidywano przekroczenie graniczy 300 miliardów dolarów w zgromadzonym majątku, obecnie dysponuje “jedynie” 212 miliardami dolarów. Z kolei majątek Jeffa Bezosa jest wyceniany na 134 miliardy dolarów – akcja Amazona straciły w ubiegły piątek siedem procent wyceny, co wiązało się przede wszystkim ze słabymi wynikami sprzedażowymi w pierwszym kwartalne tego roku.

Wśród szczególnie stratnych wymienia się między innymi Zuckerberga, Muska i Gatesa

Majątek Billa Gatesa skurczył się o ponad 27 miliardów dolarów w ciągu roku. To o tyle zaskakujące, iż Microsoft odnotował poprawę przychodów. Założyciele Google, Larry Page i Sergey Brin, stracili z kolei po 40 miliardów dolarów, po tym jak YouTube odnotował pierwszy w historii spadek sprzedaży reklam. Wśród innych “poległych” wymienia się też Larry’ego Ellisona, założyciela firmy Oracle, który rozpoczął ten rok z majątkiem opiewającym na 107 miliardów dolarów, by obecnie dysponować 93 miliardami dolarów. Nawet miliarderzy z innych części świata, na przykład Jack Ma (założyciel Alibaba Group) stracił w ostatnich miesiącach około 10 miliardów dolarów.

Czytaj też: Wielki półprzewodnikowy kryzys chyli się ku końcowi? Najnowsze dane nie pozostawiają złudzeń

Wśród szczęśliwców, którym udało się powiększyć swoje majątki, wymienia się natomiast Zhanga Yiminga, czyli założyciela ByteDance oraz firmę Ubiquiti Inc.Yiming wzbogacił się o około 10 miliardów dolarów, podczas gdy przedsiębiorstwo produkujące sprzęt bezprzewodowy – o 14,7 miliarda dolarów.