Miniaturowy komputer do gier może być potężny. Intel NUC 13 Extreme podnosi poprzeczkę

Forma ponad funkcją, czy rzeczywiście potrzebny typ sprzętu? Jedni zapewne nigdy nie zgodzą się co do tego, że miniaturowe zestawy komputerowe mają sens w myśl zasady “potrzebujesz miejsca, to kup laptopa”, bo tego typu zestawy są nie tylko mniej wydajne, ale też głośniejsze i droższe od pełnowymiarowych komputerów stacjonarnych. Intel zaprezentował jednak NUC 13 Extreme i wedle swojego własnego ogłoszenia “ustanowił nowy standard miniaturowych komputerów do gier”. Ale jakim kosztem?
Miniaturowy komputer do gier może być potężny. Intel NUC 13 Extreme podnosi poprzeczkę

Intel NUC 13 Extreme może i podniósł poprzeczkę w segmencie, ale czy ma to w ogóle sens?

Zanim przejdziemy do narzekania na formę, zatrzymajmy się przy specyfikacji i cenie. Nie żebyście mogli już NUC 13 Extreme kupić, bo wedle oficjalnych informacji ten sprzęt ma być dostępny najpierw w Chinach, a w czwartym kwartale 2022 roku zostanie udostępniony szerszej publiczności. Ceny? Za NUC 13 Extreme Kit zapłacicie od 1179 do 1549 dol., a za Intel NUC 13 Extreme Compute Element od 760 do 1100 dol. Różne widełki są spowodowane zależnością od konfiguracji, a w ogólnym rozrachunku sprzęt pozwoli użytkownikom wybrać ilość dostępnej pamięci operacyjnej i masowej.

Czytaj też: Switch sprzedaje się coraz gorzej, więc w Mario pograsz na smartfonie. Nintendo odkryło nową żyłę złota

Klienci dostaną dostęp do łącznie trzech wariantów sprzętu, ale każdy z nich zapewnia obsługę do 64 GB pamięci DDR5 Dual-Channel, trzy sloty M.2 PCIe 4.0 x4, imponujący zestaw wyjść i wejść (HDMI 2.1, 2x Thunderbolt 4, zewnętrzne anteny do łączności bezprzewodowej, 8 portów USB-A 3.2) oraz w pełni modularny 750-watowy zasilacz SFX 12VO z certyfikatem 80+ Gold. Zależnie od wyboru w gnieździe LGA1700 znajdzie się jeden z trzech procesorów desktopowych (Raptor Lake-S):

  • Core i9-13900K – 24 rdzeniowy i 32 wątkowy procesor o taktowaniu do 5,8 GHz z iGPU Intel UHD 770
  • Core i9-13700K – 24 rdzeniowy i 32 wątkowy procesor o taktowaniu do 5,4 GHz z iGPU Intel UHD 770
  • Core i9-13600K – 24 rdzeniowy i 32 wątkowy procesor o taktowaniu do 5,1 GHz z iGPU Intel UHD 770

Czytaj też: Sportowy, analogowy, niezniszczalny. Garmin Instinct Crossover to zegarek moich marzeń

Czego brakuje w tym zestawieniu? Oczywiście karty graficznej. O nią klienci muszą zadbać już sami, jeśli zdecydują, że iGPU im nie wystarczy (a pewnie tak będzie), decydując się na maksymalnie 3-slotowy model o długości max 31 cm na PCIE 5.0×16. Tę kartę montuje się wertykalnie “pod” płytą główną przeznaczoną dla procesora, którego chłodzeniem zajmuje się coś w rodzaju turbiny na radiatorze… co nie wygląda wcale dobrze, jeśli idzie o temperatury i kulturę pracy. Zwłaszcza przy Core i9-13900K.

Czytaj też: Nadchodzi nowy król mobilnej fotografii. Wszystko, co wiemy o Vivo X90 przed premierą

W ogólnym rozrachunku NUC 13 Extreme sprawia wrażenie czegoś w rodzaju farelki, kiedy wsadzimy do niego kartę graficzną z górnej półki, ale nie przeszkadza to Intelowi twierdzić, że ten sprzęt to rewolucja.

Nasz pierwszy w historii NUC wykazał przełom w miniaturyzacji małego komputera stacjonarnego. Choć jest znacznie większy niż nasz najmniejszy mini-PC, nasz najnowszy Intel NUC 13 Extreme wyznacza nową poprzeczkę dla tego, jak zapakować topową wydajność gier w obudowie, która jest o 70% mniejsza niż typowa wieża do gier– uważa Brian McCarson, wiceprezes firmy Intel i dyrektor generalny grupy Intel NUC.
NUC 13 Extreme
Intel NUC 13 Extreme

Testy, testy i raz jeszcze testy – dopiero te wykażą, jak wiele sensu ma NUC 13 Extreme, który ma ponoć obudowę “zoptymalizowaną pod kątem przepływu powietrza” i ograniczającą generowany hałas. Wszystko to za nawet 7215 zł… czyli cenę, w której możecie złożyć kompletny, pełnowymiarowy zestaw komputerowy. Sami odpowiedzcie sobie na pytanie, czy warto.