Chińczycy budują największy na świecie magazyn energii CAES. Co o nim wiemy?

Technologia CAES polega na magazynowaniu energii za pomocą sprężonego powietrza, a jedna z wykorzystujących ją instalacji powstaje właśnie na terenie Chin.
Chińczycy budują największy na świecie magazyn energii CAES. Co o nim wiemy?

Jako obiecująca alternatywa dla elektrowni szczytowo-pompowych, magazyny energii CAES najpierw kompresują powietrze pod ziemią, by później uwalniać je w razie zapotrzebowania, napędzając turbiny wiatrowe, które produkują energię elektryczną.

Czytaj też: To największy magazyn energii na świecie po pierwszym cyklu prac. Właśnie zaczął działać

Jeden z takich magazynów powstanie w chińskiej prowincji Szantung, gdzie rozpoczęto budowę bloku energetycznego o mocy 350 MW/1,4 GWh. Realizacja projektu Tai’an rozpoczęła się 29 września, a kiedy już zostanie zakończona, to chiński magazyn energii ma być największym na świecie zbudowanym w ramach technologii CAES. Z doniesień medialnych wynika, że placówka powinna osiągnąć stan operacyjny w 2024 roku.

Technologia CAES działa poprzez podnoszenie ciśnienia i wprowadzanie powietrza do zamkniętej jednostki. W przypadku chińskiej inwestycji wykorzystywana będzie tzw. kawerna, czyli pusta przestrzeń w skałach. Jeśli pojawi się zapotrzebowanie na energię, to wystarczy uwolnić powietrze przez system grzewczy w celu rozprężenia go. Zadaniem tego powietrza będzie obracanie turbin w celu produkowania energii elektrycznej.

Magazyn energii CAES budowany w Chinach będzie miał rekordowo dużą pojemność

Minusem technologii CAES jest stosunkowo niska wydajność, szczególnie jeśli zestawić ją z możliwościami akumulatorów litowo-jonowych czy elektrowni wodnych. Kanadyjska firma Hydrostor twierdzi jednak, że opracowana przez nią A-CAES (Advanced CAES) mogłaby zwiększyć wydajność. Firma ta realizuje właśnie na terenie Australii projekt o mocy 1600 MWh.

Czytaj też: Energia odnawialna opiera się na wydobyciu litu. Jakie są tego ukryte koszty?

Tego typu rozwiązania są obecnie na wagę złota, szczególnie w okresie, gdy odnawialne źródła energii zyskują popularność. Podstawowym problemem jest właśnie magazynowanie energii w okresie, gdy jest jej w nadmiarze, by uwolnić te zasoby, kiedy podaż spada. Przykładem takiej sytuacji może być na przykład ograniczenie ilości produkowanej energii na skutek osłabienia wiatru czy ograniczenia ilości promieni słonecznych docierających do powierzchni naszej planety.