Niczym wschód Ziemi, czyli wyjątkowe zdjęcie z pierwszego przelotu statku kosmicznego Orion na Księżyc

Jak zapewne wiecie, misja Artemis 1 rozpoczęła się 16 listopada i jak dotąd wszystko przebiega zgodnie z planem. Na potwierdzenie tego otrzymaliśmy wyjątkowe ujęcia z pierwszego przelotu statku kosmicznego Orion na Księżyc, wśród których wyróżnia się zwłaszcza jeden wyjątkowy moment.
przelotu statku kosmicznego Orion na Księżyc, wschód Ziemi
przelotu statku kosmicznego Orion na Księżyc, wschód Ziemi

Orion uwiecznił wschód Ziemi na Księżycu

W poniedziałek 21 listopada statek kosmiczny Orion, czyli główny bohater misji Artemis 1, dokonał pierwszego bliskiego przelotu na Księżyc, zbliżając się na odległość 130 kilometrów od jego powierzchni. Sprowadzało się to do uruchomienia silnika orbitalnego systemu manewrowego na całe 150 sekund, co pozwoliło wprowadzić statek kosmiczny na orbitę naszego naturalnego satelity.

Czytaj też: Amerykanie zbroją się przeciwko cukrzycy typu 1. Ten lek wstrzyma jej rozwój i oddali widmo choroby

Podczas tego przelotu kamery na pokładzie Oriona uchwyciły wyjątkowe ujęcie “wschodzącej Ziemi”, a kolejne ciekawe ujęcie wpadnie do sieci zapewne 5 grudnia, kiedy statek kosmiczny będzie mógł uchwycić historyczne miejsca lądowania Apollo.

Był to pierwszy z dwóch planowanych manewrów wymaganych do wejścia na docelową orbitę, która jest celem misji. Dlatego też już 25 listopada nastąpi kolejne odpalenie silników, po czym Orion spędzi na tej orbicie około tygodnia, aby przetestować wszystkie swoje systemy.

Czytaj też: Naładujesz swojego elektryka szybciej, niż myślisz. Akumulatory eTechnology rzucają wyzwanie tradycyjnemu tankowaniu

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem Orion powróci na Ziemię około 25 dni po starcie. Zanim to nastąpi, zespoły specjalistów spotkają się, aby zdecydować, kiedy i gdzie rozmieścić personel do odzyskiwania. Pewne jest jednocześnie, że sama strefa będzie znajdować się na Oceanie Spokojnym, ale dokładne miejsce lądowania zostanie ustalone na podstawie całego szeregu czynników.