Niezwykłe odkrycie w Egipcie. Setki mumii i piramida nieznanej królowej

W pobliżu grobowca króla Tutanchamona odkopano setki mumii i piramidę nieznanej królowej. To ważne odkrycie, które może zmienić nasze rozumienie historii starożytnego Egiptu.
Fot. Pixabay

Fot. Pixabay

Grobowiec króla Tutanchamona został znaleziony 4 listopada 1922 r. przez angielskiego archeologa, Howarda Cartera. Teraz, dokładnie sto lat po tym wydarzeniu, dokonano kolejnego spektakularnego odkrycia – piramidy nieznanej starożytnej królowej egipskiej, licznych trumien, artefaktów i mumii oraz systemu podziemnych korytarzy.

Czytaj też: Piramida Cheopsa to geniusz inżynierii, a nie dzieło kosmitów

Kim była królowa Neith?

Odkrycia dokonano w Sakkarze, stanowisku archeologicznym w Gizie położonym na południe od Kairu i na zachód od Memfis. Odkryte trumny i mumie mogą należeć do najbliższych generałów i doradców króla Tutanchamona, które pochodzą z czasów jego panowania w latach 1333-1322 p.n.e. Zainteresowanie archeologów skupiła także pobliska piramida, która należała do Teti, władcy starożytnego Egiptu, założyciela VI dynastii.

Teti był czczony jako bóg w okresie Nowego Państwa, więc ludzie chcieli być pochowani w jego pobliżu. Jednak większość pochówków znanych wcześniej w Sakkarze pochodziła albo ze Starego Królestwa, albo z Późnego Okresu. Teraz znaleźliśmy 22 połączone szyby, położone 9-18 m pod ziemią, wszystkie z pochówkami z Nowego Królestwa.Egiptolog Zahi Hawass
Piramida wzniesiona na cześć królowej Neith /Fot. Zahi Hawass

Wewnątrz tych szybów znaleziono “ogromny wapienny sarkofag” wraz z “300 pięknymi trumnami z okresu Nowego Królestwa”. Skryte w nich mumie były zachowane w bardzo dobrym stanie.

To pokazuje, że mumifikacja osiągnęła swój szczyt w Nowym Królestwie. Niektóre trumny mają dwa wieka, a najbardziej niesamowita trumna jak dotąd ma maskę kobiety wykonaną całkowicie z litego złota. Wewnątrz trumien i szybów grobowych znajdują się również różne artefakty, w tym starożytna gra Senet, małe figurki shabtis, posągi boga Ptah-Sokar, a nawet metalowy topór znaleziony w dłoni żołnierza armii.Zahi Hawass

Chyba najbardziej zaskakującym odkryciem jest piramida upamiętniająca królową o nieznanej tożsamości. Wiadomo, że miała na imię Neith i nigdy wcześniej nie pojawiła się w zapisach historycznych. To pokazuje, jak wiele sekretów wciąż skrywa starożytny Egipt, który naukowcy uważają za dobrze zbadany.