Światłowód może być szybszy niż myślimy. Naukowcy przesłali nim rekordową ilość danych

Szacuje się, że obecnie cały ruch sieciowy w każdej sekundzie zajmuje nie więcej, niż 1 petabit na sekundę. Dla przypomnienia, to całe 1000 terabitów na sekundę, a więc 128000 gigabajtów, podczas gdy zwyczajowe połączenia światłowodowe w Polsce sięgają zwykle kilkuset megabitów na sekundę. To pokazuje, jak ogromny jest osiągnięty właśnie rekordowy transfer danych w tradycyjnym światłowodzie.
Rekordowy transfer danych w tradycyjnym światłowodzie
Rekordowy transfer danych w tradycyjnym światłowodzie

Naukowy przesłali ogrom danych, wykorzystując tylko jeden standardowy światłowód

Za rekordowe osiągnięcie odpowiada zespół naukowców z Network Research Institute of the National Institute of Information and Communications Technology z Japonii. Ten osiągnął nowy rekord świata w przepustowości za pomocą pojedynczego światłowodu o standardowej średnicy, wykorzystując umiejętnie różne częstotliwości światła dostępnego w całym spektrum. Światłowody działają bowiem poprzez wykorzystanie unikalnych pod kątem częstotliwości wiązek świateł, które mogą przenosić niezależny względem innych strumień informacji. W światłowodach wykorzystuje się więc prędkość światła, pozwalając, aby całe spektrum wiązek przenoszących danych odbijało się od jego ścianek aż do dotarcia od nadawcy do odbiorcy.

Czytaj też: Każdy chciałby takiego Volkswagena. Ma kamerę cofania, podgrzewane siedzisko i jest… fotelem biurowym

Tym razem naukowcom udało się uzyskać wydajność spektralną na poziomie 332 bitów/Hz, co oznacza, że trzykrotnie pobili swoje osiągnięcie z 2019 roku, kiedy to uzyskali wynik 105 bitów/Hz. W swojej rekordowej próbie przesłali informacje w paśmie C na 184 różnych długościach fal, a przed wysłaniem przez światłowód, sam sygnał świetlny został zmodulowany w celu przesłania 55 oddzielnych strumieni danych. W efekcie odbiornik oddalony o 25,9 km zdekodował 184 długości fal i 55 oddzielnych strumieni, odbierając około 1,53 petabitów danych w każdej sekundzie.

Czytaj też: Wszystko, co musisz wiedzieć o ANC. Jak działa aktywna redukcja hałasu w słuchawkach?

Warto tutaj wspomnieć, że przed kilkoma tygodniami pisaliśmy o podobnym osiągnięciu i to nawet okazalszym, bo wtedy naukowcy zdołali uzyskać przepustowość całych 1,84 petabitów na sekundę, czyli więcej. Tyle tylko, że wykorzystali wtedy układ fotoniczny, będący ciągle w fazie eksperymentalnego projektowania, a więc nie tę tradycyjną infrastrukturę sieciową i pojedynczy standardowy światłowód. W efekcie najnowsze badanie może wpłynąć na rozwój połączeń światłowodowych szybciej, niż to wcześniejsze.