Kosmiczne technologie na Ziemi. Czy któryś z tych pomysłów doprowadzi do rewolucji w sprawie paliw kopalnych?

Na kampusie Uniwersytetu Stanforda odbyło się Stanford Global Energy Forum, w czasie którego zaprezentowano kilkadziesiąt interesujących startupów. Co o nich wiemy?
Kosmiczne technologie na Ziemi. Czy któryś z tych pomysłów doprowadzi do rewolucji w sprawie paliw kopalnych?

W gronie zaprezentowanych pomysłów znalazły się między innymi te związane z udoskonaleniem technologii produkcji baterii i rozwiązaniem problemu materiałów, koordynacją przepływu energii z akumulatorów do sieci i z powrotem, gromadzeniem i wykorzystywaniem danych do zarządzania energią oraz emisją dwutlenku węgla, poprawą wydajności ogniw słonecznych oraz recyklingiem odpadów rolniczych.

Czytaj też: 2500 kilometrów bez ładowania? Tesla z imponującym wynikiem, a to wszystko dzięki prostej modyfikacji

Wśród przedstawionych idei na szczególną uwagę zasługują te mające na celu ograniczenie eksploatacji paliw kopalnych. Przekształcenie szybów naftowych w bezbateryjne magazyny energii? Taki pomysł mają ludzie związani z Renewell Energy, którzy chcieliby oczyścić i przekształcić milion nieczynnych szybów naftowych oraz gazowych w “milion godzin magazynowania czystej energii”.

Równie ciekawie brzmi wykorzystanie chłodu przestrzeni kosmicznej. W tym przypadku kluczową rolę odgrywać ma pasywna, cienkowarstwowa powłoka odbierająca ciepło z powierzchni na przykład dachu bądź samochodu i emitująca je w kosmos. Pomysł SkyCool Systems umożliwia chłodzenie powierzchni bez ogrzewania otoczenia. W grę wchodzi obniżenie temperatury o 13 stopni Celsjusza względem otoczenia w nocy i o 5 stopni Celsjusza przy bezpośrednim świetle słonecznym.

Wodór, jako potencjalna alternatywa dla współcześnie stosowanych paliw, nie może pokazać pełni swojego potencjału, ponieważ obecne technologie przechowywania i transportu wymagają wysokiego ciśnienia bądź kosztownego upłynniania. Według firmy Verne przełomowy miałby być tzw. wodór krioskompresowany. Najprościej rzecz ujmując, wodór jest sprężany i chłodzony, ale nie skraplany.

Czytaj też: Ile CO2 zostałoby wyemitowane, gdyby spalić światowe rezerwy paliw kopalnych?

Ostatnim z czterech szczególnie ciekawych pomysłów jest ten pochodzący od Nitrogen Company. Chodzi o tworzenie nawozu azotowego z powietrza. Azot można bowiem produkować przy użyciu wody, energii elektrycznej i powietrza. Sprawiłoby to, że nie będzie konieczne eksploatowanie paliw kopalnych do produkcji nawozów.