Ile jest Coca-Coli w Coca-Coli? Polacy opracują system, który skończy z podwójną jakością produktów

Według prawa unijnego wszystkie produkty powinny być tej samej jakości, jednakże często tak nie jest. Wiele popularnych towarów, które trafiają do Polski – od żywności po chemię i kosmetyki – jest gorszej jakości. Naukowcy z PAN i PIB zaprojektują system oparty na sztucznej inteligencji, który będzie walczył z nieuczciwymi praktykami europejskich producentów.
Ile jest Coca-Coli w Coca-Coli? Polacy opracują system, który skończy z podwójną jakością produktów

Mowa dokładnie o walce z podwójną jakością produktów (ang. dual quality), która jest nielegalną praktyką na terenie krajów Unii Europejskiej. Producenci zmieniają skład towaru w zależności od rynku, na jaki jest wysyłany. Niemal kultowym przykładem są produkty chemii domowej – proszek do prania tej samej marki kupiony w Polsce i Niemczech potrafi różnić się składem i skutecznością działania. Okazuje się, że nawet co dziesiąty produkt w UE wykazywał podwójną jakość.

Czytaj też: Emisja dwutlenku węgla ciągle rośnie na całym świecie. Tylko w jednym kraju zanotowano spadek

Jak donosi PAP, badacze z Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego (OPI-PIB) i Instytutu Podstaw Informatyki Polskiej Akademii Nauk (IPI PAN) zaprojektują system ANSI, który będzie walczył z nieuczciwymi praktykami europejskich producentów.

System do walki z podwójną jakością produktów. Polacy już nad nim pracują

System będzie wykorzystać sztuczną inteligencję w zakresie uczenia maszynowego i głebokiego poprzez „identyfikowanie produktów na podstawie wielonarodowych preferencji i wielojęzycznych opinii konsumentów opublikowanych w internecie” – dowiadujemy się z komunikatu prasowego. Narzędzie ma być gotowe w 2025 roku.

Obecnie, kiedy nie ma dostępnych narzędzi do kontroli wszystkich produktów na rynku europejskim, producenci niekoniecznie czują się w obowiązku utrzymywać jedną jakość wszystkich wytwarzanych towarów. Jak informują przedstawiciele Działu Komunikacji Społecznej OPI-PIB:

Na szczęście z pomocą przychodzi sztuczna inteligencja, która coraz częściej efektywnie wspiera pracę człowieka.

Praca systemu ANSI będzie polegać na analizie języka naturalnego. Przefiltruje on tysiące komentarzy w sieci (na portalach aukcyjnych, blogach, forach, stronach instytucji, witrynach organizacji konsumenckich itd.) dotyczących wielu produktów. Wytypuje następnie listę towarów podejrzanych o podwójną jakość, które następnie odda się do laboratoryjnej weryfikacji, która finalnie stwierdzi, czy produkt jest gorszej jakości.

Czytaj też: Przełomowy sposób produkcji wodoru. Będą pozyskiwać go ze śmietniska

Docelowo ANSI ma być pomocniczym narzędzie dla pracowników UOKiK. W dobie nierównej walki taki system ma szansę zakończyć nielegalną praktykę producentów z całej Europy i sprawić, że również w Polsce będziemy mogli kupować towary o tym samym składzie, co w innych krajach UE.