Wielka tajemnica oddziaływania światła na materię rozwiązana. Potrzeba było na to 20 lat

Naukowcom z University of Ottawa udało się dokonać tego, co przez prawie dwie dekady było uznawane za niemożliwe. W efekcie na to, co do tej pory było ignorowane, padło zupełnie nowe światło, odmieniając nasze rozumienie oddziaływania światła na materię.
tajemnica oddziaływania światła na materię
tajemnica oddziaływania światła na materię

Tajemnica oddziaływania światła na materię została odkryta

Do tej pory zrozumienie oddziaływań światło-materia opierało się głównie na propagacji jednorodnie spolaryzowanego światła i dominacji dipolowych przejść między różnymi stanami kwantowymi materii. Świat nauki od prawie 20 lat uważał, że niemożliwe jest rozróżnienie enancjomerów (pary nienakładalnych na siebie cząsteczek chemicznych, które są wzajemnymi odbiciami lustrzanymi) chiralnej cząsteczki za pomocą spiralnych wiązek światła. To jednak dziś się zmieniło.

Czytaj też: Neuralink zdziała cuda? Elon Musk zapowiada rewolucję, lekarze kręcą głowami

Zespół pod kierownictwem profesora Raviego Bhardwaja opracował nową technikę pozwalającą na rozróżnienie dwóch nienadających się do nałożenia lustrzanych odbić chiralnych molekuł. Jej wydajność może być skalowana i kontrolowana poprzez zastosowanie liniowo spolaryzowanych spiralnych wiązek światła, ale jako że to dopiero odkrycie czegoś, “co można”, coraz skuteczniejsze techniki rozróżniania takich cząstek chemicznych z całą pewnością będą od dziś powstawać.

Czytaj też: Ten dom nie jest podłączony do sieci przez 10 miesięcy w roku. Powodów trzeba szukać na dachu budynku

Główne ustalenia naukowców z Univeristy of Ottawa wskazują m.in., że zwiększona czułość chiralna może być obserwowana bezpośrednio przy użyciu liniowo spolaryzowanych spiralnych wiązek światła bez żadnego pośrednictwa.
Różnicowe pochłanianie lewo- i prawoskrętnego światła helikalnego można zaobserwować nawet w achiralnych molekułach, które można skalować i precyzyjnie kontrolować. Zależna od helikalności absorpcja światła powstaje w wyniku sprzężenia elektrycznych momentów dipolowych i elektrycznych momentów kwadrupolowych i może być dostrajana poprzez zmianę polaryzacji lasera.

Czytaj też: Przyleciał z kosmosu i skrywał tajemnicę. Takich minerałów ludzkość nie widziała

Ponadto w badaniu opublikowanym w Nature Photonics przeczytamy, że wykrywanie enancjomerów ze zwiększoną czułością jest niezbędne w przemyśle farmaceutycznym, aby wyeliminować niepożądane efekty uboczne leku. Odkrycie ma też ponoć otwierać nowe możliwości w spektroskopii, napędzanych światłem maszynach molekularnych, przełączaniu optycznym i ultraszybkim sondowaniu materiałów magnetycznych