Apple Watch nie spełnia standardów bezpieczeństwa. Microsoft wycofuje ważną aplikację

Choć systemy i sprzęty Apple’a kojarzą nam się z wysokim standardem bezpieczeństwa, to najwyraźniej Microsoft celuje w tej kwestii o wiele wyżej. Dowiedzieliśmy się właśnie, że w styczniu z zegarków Apple Watch zniknie aplikacja Microsoft Authenticator. Nie jest to zresztą pierwszy podobny przypadek.
Apple Watch nie spełnia standardów bezpieczeństwa. Microsoft wycofuje ważną aplikację

W tym roku Microsoft postanowił usunąć z App Store na iPhone’ach aplikację SwiftKey i choć klawiatura wróciła po miesiącu, to właściwie nie wiadomo było, dlaczego zniknęła. Tym razem powód jest jednak znany.

Apple Watch nie spełnia standardów bezpieczeństwa wymaganych przez giganta z Redmond

Zaczynając jednak od początku, Microsoft Authenticator to aplikacja służąca do uwierzytelniania, zapewniająca jeszcze większe bezpieczeństwo w sieci. Trafiła ona na Apple Watch w 2018 roku i obsługuje zarówno konta osobiste Microsoft, jak i służbowe oraz szkolne, a także wiele innych aplikacji. Zdejmuje też z użytkownika konieczność sięgania po iPhone’a podczas logowania np. na komputerze. Okazuje się jednak, że już wkrótce zniknie ona z zegarków Apple’a. Dlaczego?

Na stronie pomocy technicznej firma Microsoft ujawniła, że styczniowa aktualizacja narzędzia doprowadzi do konfliktu ze standardami bezpieczeństwa oferowanymi przez Apple Watch. Dokładniej, obecny na urządzeniach watchOS jest „niezgodna z funkcjami bezpieczeństwa Authenticator”.

W nadchodzącej wersji Authenticator w styczniu 2023 r. na iOS nie będzie aplikacji towarzyszącej dla systemu watchOS, ponieważ jest ona niezgodna z funkcjami bezpieczeństwa Authenticator. Oznacza to, że nie będziesz mógł zainstalować ani używać aplikacji Authenticator na Apple Watch. Dlatego zalecamy usunięcie aplikacji Authenticator z zegarka Apple Watch. Ta zmiana dotyczy tylko zegarka Apple Watch, więc nadal będziesz mieć możliwość korzystania z aplikacji Authenticator na innych urządzeniach.

Czytaj też: Nagrody Apple App Store rozdane już po raz dziesiąty. Oto najlepsze aplikacje i gry w 2022 roku

Oznacza to, że o ile na iPhone’ach czy iPadach nadal będzie można bez przeszkód korzystać z uwierzytelniania Microsoftu, tak na zegarkach już tej możliwości nie będzie. Nie wiemy dokładnie, o jakie niezgodności chodzi, bo Microsoft tego nie sprecyzował. Możliwe, że dowiemy się tego, gdy już pojawi się nowa wersja Authenticatora. Można również spodziewać się, że w przyszłości aplikacja powróci na smartwatche Apple’a, ale zapewne trzeba będzie na to trochę poczekać.