Test płyty głównej Asus TUF Gaming X670E-Plus

Asus TUF Gaming X670E-Plus to pierwsza płyta AM5, która trafiła do naszych testów. Jak poradzi sobie z 7950X i czy stanowi dobre połączenie z wydajniejszymi podzespołami?
test Asus TUF Gaming X670E-Plus, recenzja Asus TUF Gaming X670E-Plus, opinia Asus TUF Gaming X670E-Plus
test Asus TUF Gaming X670E-Plus, recenzja Asus TUF Gaming X670E-Plus, opinia Asus TUF Gaming X670E-Plus

Co otrzymujemy wraz z Asus TUF Gaming X670E-Plus?

Producent dodaje do obudowy tylko podstawowe akcesoria. Mamy więc instrukcję, naklejki, śrubki M.2 oraz 2x kabel SATA. Nie ma tutaj anteny Wi-Fi, ale w sprzedaży powinien być model z wbudowaną łącznością bezprzewodową.

Wygląd

Płyta jest cała czarna, ma tylko minimalne podświetlenie z boku. Wygląda to naprawdę fajnie i jeśli zależy Wam na eleganckiej, czarnej płycie bez RGB to z pewnością będziecie zadowoleni. Asus TUF Gaming X670E-Plus ma wymiary typowe dla ATX, czyli 305 x 244 mm.

Budowa

Płyta stworzona została dla procesorów Ryzen z serii 7000. Powinna również wspierać przyszłe generacje CPU. Sekcja zasilania ma 14+2 fazy 70 A. Za jej chłodzenie odpowiadają dwa powiększone radiatory, choć nie ma tutaj ciepłowodu. Zobaczymy w testach, jak to poradzi sobie z 7950X. Zasilanie odbywa się z dwóch złączy 8-pin ProCool, które zapewniają lepszy kontakt i zabezpieczają złącze przed awarią.

Asus TUF Gaming X670E-Plus oferuje łącznie cztery złącza M.2. Te z numerem 1 i 3 podciągnięte są pod procesor. M.2_1 oferuje obsługę 2242/2260/2280 PCI-E 5.0 x4, a M.2_3 2242/2260/2280 PCI-E 4.0 x4. Pozostałe dwa złącza wspierają 2242/2260/2280/22110 PCI-E 4.0 x4 i SATA, 2242/2260/2280 PCI-E 4.0 x4. W przypadku tego pierwszego złącza po montażu dysku PCI-E dwa złącza SATA zostaną zablokowane. Trzy złącza M.2 mają radiatory, jednakże nie ma tutaj ani jednego większego od pozostałych. Płyta ma też łącznie dostępne 4 złącza SATA 6 Gb/s – dwa umieszczone z boku i dwa na dole płyty.

test Asus TUF Gaming X670E-Plus, recenzja Asus TUF Gaming X670E-Plus, opinia Asus TUF Gaming X670E-Plus

Na płycie znajdziemy cztery miejsca na pamięci RAM DDR5. Maksymalna wspierana pojemność to 128 GB, a prędkość 6400+ MHz. Jak zawsze u Asusa mamy OptiMem II oraz wsparcie dla profilów EXPO. Odpowiednio dobrane pamięci bez problemów więc ustawicie w BIOSie.

Górne złącze PCI-E jest wzmacniane, dzięki czemu nie będzie problemów z najcięższymi kartami na rynku. Nie ma tutaj jednak przycisku ułatwiającego zwolnienia blokady. Złącze wspiera kart PCI-E 5.0 x 16. Niższej są jeszcze dwa złącza PCI-E 4.0: jedno x16 i jedno x4.

Płyta główna ma układ dźwiękowy Realtek S1220A. Jakość dźwięku powinna być zadowalająca dla większości z Was. Karta sieciowa to Realtek RTL8125 2.5 Gb/s. Powinna ona również zagwarantować dobrą łączność przewodową. Asus TUF Gaming X670E-Plus nie ma WiFi, ale możecie kupić model z tym dopiskiem.

Czytaj też: Test płyty głównej ASRock Z790 Taichi

Na płycie znajdują się złącza:

 • 1x CPU Fan,
 • 1x CPU OPT Fan,
 • 1x AIO Pump,
 • 4x Chassis Fan,
 • 1x W_PUMP+,
 • 1x USB-C 3.2 Gen2,
 • 1x USB 3.2 Gen1,
 • 3x USB 2.0,
 • 3x ARGB,
 • 1x RGB,
 • 1x złącza do przedniego panelu obudowy,
 • 1x COM,
 • 1x audio,
 • 1x Thermal Sensor,
 • 1x Thunderbolt.

Mamy więc do dyspozycji sporo różnych złączy. Te pod wentylatory są dobrze rozłożone, mamy choćby złącze nad górnym M.2, z prawej strony, na górze czy na dole. Bez problemów więc podłączycie wentylatory. Są też trzy miejsca pod podświetlenie ARGB i jedno RGB. Ciekawostką są też trzy USB 2.0, choć mogły by być dwa USB 3.2 Gen1. Na płycie nie ma przycisków czy wyświetlacza kodów POST. Są za to diody diagnostyczne czy zworka Clear CMOS.

test Asus TUF Gaming X670E-Plus, recenzja Asus TUF Gaming X670E-Plus, opinia Asus TUF Gaming X670E-Plus

Zaślepka na tylne porty jest zintegrowana z płytą, co jest plusem ułatwiającym montaż. Z tyłu znajdziemy:

 • 1x USB-C 3.2 Gen2x2,
 • 1x USB-C 3.2 Gen2,
 • 3x USB 3.2 Gen2,
 • 5x USB 3.2 Gen1,
 • 1x DisplayPort,
 • 1x HDMI,
 • 1x ethernet,
 • 5x audio.

Konfigurację złączy oceniam bardzo dobrze. Mamy sporo USB i to szybszych niż 2.0, dwa wyjścia na monitory czy ethernet 2.5 Gb/s. Nie zabrakło też pełnej konfiguracji audio. Kolejnym plusem jest przycisk BIOS FlashBack, który pozwala na aktualizację BIOSu. Z konfiguracji dostępnych złączy moim zdaniem powinniście być zadowoleni.

BIOS

BIOS oczywiście ma tryb Easy, gdzie łatwo ustawicie choćby EXPO czy szybko wejdziecie w zarządzanie wentylatorami. W trybie zaawansowanym łatwo podkręcicie procesor czy zmienicie interesujące Was ustawienia. Całość jest przejrzysta, wszystko dobrze poukładane. Z samym profilem EXPO nie miałem żadnych problemów, a wentylatory można łatwo dopasować do własnych wymagań. BIOS oceniam więc pozytywnie i powinniście się w nim odnaleźć.

Platforma testowa
Procesor
AMD Ryzen 9 7950X
Chłodzenie
be quiet! Silent Loop 2 360
Pasta
Noctua NT-H1
Karta graficzna
Gigabyte GeForce RTX 3080 Ti Vision OC
Pamięć RAM
G.Skill Trident Z5 Neo RGB 2x 16 GB 6000 MHz CL30
Dysk
Samsung 970 Evo NVMe M.2 1TB
Dysk
Adata SE800 1TB
Dysk
Adata SU650 120 GB
Zasilacz
be quiet! Dark Power Pro P11 1200W
Monitor
AOC G2868PQU

Testy wykonałem tylko po włączeniu profilu EXPO, który zadziałał bez problemów. Pozostałe opcje pozostawiłem domyślne.

Testy – CrystalDiskMark

CrystalDiskMark pozwala na ocenienie wydajności dysków podłączonych do różnych złączy. Sprawdziłem tutaj działanie Adata SE800 1 TB na złączach USB oraz Adata SU650 120 GB na SATA. W przypadku M.2 mowa jest o dysku systemowym Samsung 970 Evo 1 TB. Tutaj warto zwrócić uwagę na samą temperaturę tego dysku ukrytego pod radiatorem. Pod obciążeniem zanotowałem 60°C i 78°C (dysk ma dwa czujniki).

Testy – Cinebench R23

Cinebench to popularny benchmark bazujący na Maxon Cinema 4D. Pozwala on na dobrą ocenę wydajności procesorów i często pojawia się w przeciekach. W testach wykorzystałem wersję R23 oraz testy jedno i wielowątkowe.

Testy – POV-Ray

POV-Ray to kolejny program mający wbudowany benchmark. Tym razem pozwala on na tworzenie obrazów z wykorzystaniem ray tracingu i służy głównie do tworzenia grafiki 3D. W testach wykorzystałem benchmark jedno i wielowątkowy.

Testy – Corona Benchmark

Silnik renderujący Corona dostępny jest Autodesk 3ds Max oraz Cinema 4D. Co ważne, nie wspiera on GPU, więc wydajność CPU jest tutaj kluczowa. W testach skorzystałem z benchmarka przygotowanego przez twórców, który dobrze sprawdza się w praktyce.

Testy – V-Ray Benchmark

W tym programie miałem już okazję wykonać test kart graficznych – znajdziecie go tutaj. Tam też jest krótki opis. Twórcy V-Ray udostępnili darmowy benchmark, który to właśnie wykorzystałem w poniższych testach.

Testy – 3DMark

3DMark pozwala na ocenienie wydajności danego zestawu w środowisku 3D. Są to benchmarki często wykorzystywane np. w testach kart graficznych. Na wykresach możecie zobaczyć całkowity wynik uzyskany przez sprzęt i tym razem wykorzystałem Time Spy.

Testy – gry

Na koniec przeprowadziłem testy w trzech grach: Far Cry 6, Shadow of the Tomb Raider oraz Metro Exodus Enhanced Edition. Testy wykonałem w rozdzielczości 1920 x 1080 px przy ustawieniach kolejno: Ultra, Najwyższe i Ultra. W przypadku Metra ustawienia RT pozostawiłem domyślne (RT: High, Reflections: Hybrid), a DLSS wyłączony. W pozostałych grach RT, DLSS czy FSR pozostały wyłączone. Testy przeprowadziłem przy wykorzystaniu wbudowanych w gry benchmarków.

Temperatury

Testy przeprowadziłem przy wykorzystaniu wielowątkowego testu Cinebench R23, który działał 10 minut. Poniżej możecie zobaczyć zdjęcia termowizyjne wykonane dzięki smartfonowi CAT S61. Temperatury sprawdziłem przed OC oraz po podkręceniu procesora do 5,3 GHz na wszystkich rdzeniach.

Czujnik na płycie wskazywał kolejno 70°C i 73°C. Sekcja bez problemów daje sobie radę z procesorem. Temperatury są całkowicie akceptowalne, nawet po OC. Sam procesor udało się podkręcić przy napięciu bliskim temu, które ustawia płyta bez OC. Stąd też małe różnice po podkręceniu.

Czytaj też: Test płyty głównej Asus TUF Gaming Z790-Plus WIFI D4

Test Asus TUF Gaming X670E-Plus – podsumowanie

Asus TUF Gaming X670E-Plus to bardzo dobra płyta przygotowana pod procesory AM5. Wygląda ona naprawdę dobrze w szczególności, jeśli nie zależy Wam na podświetleniu. Jest ona też dobrze wykonana, choć brakuje mi większego radiatora na górny dysk czy przycisku do zwalniania blokady PCI-E. Konstrukcja ma za to sporo miejsca na dyski, obsługuje bez problemów profile EXPO czy ma sporo złączy dobrze rozłożonych. Z tyłu znajdziemy też sporo USB, co powinno większości z Was wystarczyć. Nie zabrakło też przycisku do flashowania BIOS. Na płycie jest złącze Ethernet 2.5 Gb/s, ale nie ma Wi-Fi. Jeśli jednak je potrzebujecie to w sprzedaży jest wersja z łącznością bezprzewodową.

Płyta w testach wypadła bardzo dobrze. Wyniki są wysokie i konstrukcja w żadnym wypadku nie ogranicza wydajności zainstalowanych części. Również sama sekcja zasilania dobrze wypada pod obciążeniem i wcale mocno się nie nagrzewa. Plusem jest też fajny BIOS, w którym łatwo (przynajmniej moim zdaniem) można się odnaleźć.

Za płytę zapłacicie nawet poniżej 1600 zł. Jest to tym samym jedna z najtańszych konstrukcji X670E dostępnych w sklepach. Moim zdaniem jak najbardziej warto się nią zainteresować oraz w nią zainwestować. Wypada ona naprawdę dobrze w praktyce, nie ma problemów nawet z 7950X. W tej cenie moim zdaniem będzie to nie tylko bardzo dobry wybór, ale również jeden z najlepszych, na jakie możecie się zdecydować.