Chiny budują ogromny teleskop. Rośnie konkurencja dla NASA

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba ma ogromny potencjał i po zaledwie kilku miesiącach działania widać, że może doprowadzić do rewolucyjnych obserwacji. Chińczycy postanowili więc stworzyć konkurencję.
Chiny budują ogromny teleskop. Rośnie konkurencja dla NASA

I choć mówimy o naziemnych instrumentach (Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba znajduje się w przestrzeni) to i tak miałyby one mieć imponujące możliwości. Wystarczy wspomnieć, że EAST (Expanding Aperture Segmented Telescope) będzie miał aperturę wynoszącą początkowo 6, a ostatecznie 8 metrów.

Czytaj też: Odległa galaktyka jak ozdoba choinkowa. Teleskop Webba oficjalnie rozpoczyna święta 

Czym w ogóle jest apertura? Najprościej rzecz ujmując, chodzi o średnicę otworu, przez którą wpada światło. Jak się zapewne domyślacie, im wyższa wartość tego parametru, tym lepiej w kontekście czułości obserwacji. Projekt będzie realizowany w latach 2024-2030 i ma się zakończyć uruchomieniem największego azjatyckiego teleskopu optycznego. 

Jak wynika z oświadczenia wydanego przez Uniwersytet Pekiński, EAST będzie jedynie wstępem do realizacji chińskich ambicji w tym zakresie. Innymi słowy: w przyszłości Państwo Środka uruchomi teleskopy o jeszcze wyższej aperturze i umieści swoje instrumenty nie tylko na powierzchni, ale również w przestrzeni kosmicznej.

Teleskop EAST ma mieć aperturę wynoszącą około 8 metrów

Jak przyznają Chińczycy, obecnie działające teleskopy o aperturze wynoszącej co najmniej 6 metrów znajdują się w Stanach Zjednoczonych, Europie, Afryce i Japonii. Rekordowe, bo mające aperturę wynoszącą 10 metrów, można znaleźć w Stanach Zjednoczonych, nie zapominając przy tym o teleskopach GTC (Europa) i SALT (Republika Południowej Afryki). 

W przypadku Chin rekordzistą jest natomiast teleskop LAMOST o średniej aperturze 4 metrów, choć należy mieć na uwadze fakt, iż jest on używany wyłącznie do badań spektroskopowych. Doświadczenie zebrane w związku z budową EAST powinno zaprocentować w przyszłości, gdy realizowana będzie budowa naziemnych teleskopów optycznych działających w podczerwieni o aperturze rzędu 15-30 metrów.  

Jeśli chodzi o poszczególne etapy budowy, to w pierwszym – realizowanym w latach 2024-2028 – powstanie rama i kopuła, a główne lustro będzie się składać z 18 mniejszych. W drugiej fazie – przypadającej na 2029 i 2030 rok – zamontowanych zostanie 18 dodatkowych, mniejszych luster, za sprawą których wzrośnie apertura. 

Czytaj też: Ziemia jest piękna. Zobacz niezwykłe nagranie z chińskiej stacji kosmicznej

Początkowo teleskop EAST będzie dysponował kamerą oraz spektrometrem o niskiej i średniej rozdzielczości, podczas gdy w drugiej będzie ona wyższa, a do kompletu dołączy spektrometr wielozadaniowy, polarymetr oraz układ optyki adaptacyjnej. Projekt ma być realizowany na terenie prowincji Qinghai, gdzie – według specjalistów – nocne niebo jest wyjątkowo czyste, a dodatkowo panują odpowiednie warunki dla transportu i budowy.