G-Skill oferuje najwydajniejsze DDR5 na świecie. Nie zapomina jednak o zwyczajnych konsumentach

Nowa generacja pamięci dynamicznej już na dobre weszła na rynek wraz z premierą już łącznie trzech rodzin procesorów, które są w stanie je obsługiwać. Tyczy się to głównie platform stacjonarnych i w nieco mniejszym stopniu (zmieni się to już na początku 2023 roku) również mobilnych, dlatego G-Skill przygotował solidne propozycje dla obu tych sektorów, a musicie wiedzieć, że od tej dokładnie firmy na rynek trafiają jedne z najwydajniejszych DDR5, jakie widział świat.
G-Skill i jego wyjątkowe DDR5
G-Skill i jego wyjątkowe DDR5

DDR5 w skrócie? Względem poprzedniej generacji pamięci operacyjnej te moduły mogą pochwalić się znacznie wyższą wydajnością, pojemnością oraz bardziej zaawansowanym projektem. Ten obejmuje zarówno podwójne banki pamięci, jak i własną sekcję zasilania w formie układu PMIC, dzięki której jest w stanie zaoferować wyższy poziom stabilności przy okazalszych częstotliwościach pracy. Wzrost taktowania wiąże się jednocześnie z tradycyjnym dla nowej generacji pamięci wzrostem opóźnień, ale zalety zdecydowanie je równoważą, wnosząc ogólną wydajność DDR na nowy poziom.

Pamięci DDR5 Trident Z5, w których moc RGB ustępuje tylko wydajności

Dla fanów efektywnych i efektownych zestawów komputerowych G-Skill przygotował DDR5 w ramach serii Trident Z5 RGB. Wprawdzie na rynku są też warianty Trident Z5 (bez dodatku RGB w nazwie i na radiatorze), ale są to zbliżone modele, które są kierowane do różnych odbiorców. Zarówno do tych, którzy dbają o wygląd wnętrza obudowy i chcą pokazywać go światu, jak i tych po drugiej stronie barykady lub z tradycyjnymi obudowami.

Tradycyjnie najniżej postawione w hierarchii modele sprowadzają się do zestawu dwóch 16-GB modułów o transferze poniżej 6000 MT/s, bo rzędu 5200 MHz przy racjonalnych opóźnieniach CL36. Wyżej są tylko modele DDR5-5600 MHz/CL40, DDR5-6000/CL36 czy bardziej unikalne DDR5-5600/CL28, skupiające się na obniżeniu opóźnień, co jest ważne w niektórych zastosowaniach. Oczywiście nie brakuje też modeli o wyższej pojemności, czyli zestawów dwóch 32-GB modułów pamięci DDR5 z myślą o konfiguracjach 64 i 128-GB.

Pamięci Ripjaws DDR5 SODIMM, czyli moduły skrojone dla laptopów

Zacznijmy od modułów pamięci Ripjaws DDR5 wyposażonych w proste pasywne radiatory, które można kupić w kilku wariantach, różniących się od siebie (tradycyjnie) zarówno wydajnością, jak i pojemnością. Przykładowo już za około 1000 złotych możemy kupić zestaw dwóch łącznie 32-GB modułów DDR5-4800 pracujących na napięciu 1,1 V, których opóźnienie wynosi CL38. Żądni wyższej wydajności powinni przygotować się na wydatek rzędu 1100 z myślą o tych samych pamięciach, ale pracujących na zegarach rzędu 5200 MHz.

Czytaj też: Apple Music Replay jest tak biedne na tle Spotify Wrapped 2022, że trudno to opisać słowami

Poszukujący okazalszych pojemności w urządzeniach mobilnych (pamiętajmy, że zwykle laptopy zapewniają maksymalnie dwa wolne sloty na pamięć dynamiczną) powinni sięgnąć już po 32-GB moduły DDR5. Na tym poletku G-Skill postarał się o dwie oferty – jedną dotyczącą zestawu dwóch 32-GB DDR5 o taktowaniu 4800 MHz, a drugą sprowadzającą się do jednego DDR5-5200 o pojemności 32 GB. Cenową hierarchię wieńczy pojedynczy moduł DDR5-64 GB o taktowaniu 4800 MHz, więc jeśli akurat szukacie nowych mobilnych pamięci SO-DIMM, to wśród Ripjaws od G-Skill z pewnością znajdziecie coś dla siebie.

DDR5 Ripjaws S5 łączą prostą formę i wysoką wydajność

Dostępne w białym i czarnym wariancie kolorystycznym DDR5 Ripjaws S5 pielęgnują dawne podejście do modułów pamięci dynamicznej z myślą o sprzętach stacjonarnych. Dzierżą tym samym prosty, ale za to przyjemny dla oka projekt pasywnego radiatora, który zajmuje się chłodzeniem wielu konfiguracji układów.

Czytaj też: Najciekawsze programy do fakturowania. Nasze TOP3

Przykładowo najtańszy zestaw dwóch 16 GB modułów może pochwalić się 5200 MT/s przy opóźnieniu CL rzędu 36 i napięciu 1,25 V, ale nieco droższe podbijają już wydajność do DDR5-5600 CL40 oraz DDR-6000 CL32. Rodzinę wieńczy zestaw dwóch modułów DDR5-5600 CL36 o pojemności po 32 GB, co po zajęciu łącznie czterech modułów może zapewnić 128-GB konfigurację.

Trident Z5 Neo, czyli coś specjalnego pod AMD Ryzen 7000

Przy opisywaniu specjalnej wersji “Neo” oryginalnych modułów Trident Z5 należy zaznaczyć jedno – tylko wariant Neo wspiera technologię EXPO. Przypomnijmy, że przed kilkoma tygodniami firma AMD w dążeniu do zapewniania możliwie najwyższej wydajności, musiało stworzyć alternatywę dla Intel XMP w postaci EXPO. Dzięki temu firma może teraz opracowywać profile idealne dla swoich procesorów, stawiając na możliwie najlepsze połączenie taktowania i opóźnień w dążeniu do najwyższej wydajności lub stabilności.

Czytaj też: SMS kończy 30 lat. “Nie czułem powagi sytuacji” – wspomina po latach autor pierwszej wiadomości

Przypomnijmy, że profile Intel Extreme Memory Profile (XMP) towarzyszą nam już od dłuższego czasu i wcale nie są dostępne tylko od DDR4, bo nawet odległe historycznie DDR3 również mogły skorzystać z tego dodatku. To nic innego, jak specjalne predefiniowane i z góry określone ustawienia modułów pamięci, które wpływają przede wszystkim na ich taktowanie, opóźnienia i napięcie. EXPO jest dokładnie tym samym, ale z myślą o procesorach AMD i to właśnie zyskujecie w ramach rodziny Trident Z5 Neo – pamięci dynamiczne skrojone idealnie pod procesory Ryzen nowej generacji (Ryzen 7000). Dlatego też ich wygląd i zestawy są zbliżone do tego, co G-Skill oferuje w ramach opisanych wyżej modułach pamięci Trident Z5.

Materiał powstał we współpracy z G-Skill

Lokowanie produktu: G-SKILL