Dzięki Eris Australia może dołączyć do grona jedenastu państw, które realizują orbitalne misje kosmiczne
Po udanym starcie rakiety Eris, będzie to oficjalnie pierwsza w historii rakieta z silnikami hybrydowymi, która osiągnie orbitę Ziemi. Nie jest to jednak osiągnięcie tylko dla samego osiągnięcia, bo ta trójstopniowa rakieta nośna mierząca 23 metry wysokości i ważąca ponad 30 ton ma na celu zapewnienie opłacalnej i bardziej ekologicznej alternatywy dla tradycyjnych rakiet z napędem ciekłym i stałym. Jej wzniesieniem zajmie się pięć silników hybrydowych z paliwem stałym i ciekłym utleniaczem.
Czytaj też: Chińska stacja kosmiczna w gotowości. Kolejny moduł na miejscu, choć rakieta nieoczekiwania spadła
Najciekawsze są jednak same zaawansowane silniki elektryczne i falowniki wykorzystywane w tej rakiecie. Odpowiada za nie brytyjska firma Equipmake i Gilmour Space, które zaczęły pracować nad wyjątkowym systemem już w 2020 roku. Ich celem było “opracowanie niezwykle lekkiego zespołu silnika elektrycznego i falownika o wyjątkowo wysokiej gęstości energetycznej”, który ma za zadanie wspierać silniki rakietowe Eris klasy orbitalnej dostarczone przez Gilmour, tworząc w ten sposób hybrydowy system napędu rakietowego. Niedawno zakończono ostateczne próby kwalifikacyjne hybrydowego silnika rakietowego Sirius przed proponowaną datą startu Erisa w kwietniu 2023 roku, podczas których silnik udowodnił, że może wygenerować 115 kN ciągu.
Czytaj też: Kolejny gracz w segmencie lotów kosmicznych. Firehawk przetestował wyjątkowe paliwo 3D i silniki rakietowe
Wedle ujawnionych informacji, ten szczególny silnik elektryczny wykorzystuje opatentowany projekt wirnika, w którym magnesy stałe są ułożone jak szprychy koła. Takie rozwiązanie zapewnia znaczną przewagę wydajności w bardzo wymagającym środowisku operacyjnym i wyprzedza inne rozwiązania. Dlatego też w najbliższych latach Gilmour Space planuje wykorzystać swoje dzieło i wystrzelić na niskie orbity okołoziemskie większe rakiety o ładowności do 1000 kilogramów. Oczywiście o ile pierwszy lot zostanie zakończony pomyślnie.