Perowskitowe ogniwa słoneczne coraz lepsze. To zasługa uczenia maszynowego

Uczenie maszynowe to dziedzina sztucznej inteligencji, który zapewnia coraz lepsze wyniki w oparciu o ekspozycję na dane. W taki właśnie sposób postępów doświadczają perowskitowe ogniwa słoneczne.
Perowskitowe ogniwa słoneczne coraz lepsze. To zasługa uczenia maszynowego

Za całym przedsięwzięciem stoją naukowcy związani z grupą CEST. Ich ustalenia w tej sprawie są już dostępne na łamach Physical Review Materials. Wspomniana technologia pomogła badaczom w identyfikacji odpowiednich materiałów do produkcji perowskitowych ogniw słonecznych. Te cechują się z kolei wysoką wydajnością oraz możliwością znacznego obniżenia kosztów produkcji względem zwykle stosowanych, krzemowych ogniw.

Czytaj też: Perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne w sondach kosmicznych? Wystarczy jedna zmiana, by stało się to możliwe

Jednym z największych problemów związanych z ogniwami opartymi na perowskitach jest ich stosunkowo niska wytrzymałość. W efekcie tego typu moduły łatwo ulegają zniszczeniu pod wpływem czynników środowiskowych, na przykład w postaci ciepła bądź wilgoci. Poza tym, w toku degradacji mogą uwalniać do środowiska szkodliwe substancje.

Perowskitowe ogniwa słoneczne są alternatywą dla zazwyczaj stosowanych – krzemowych

Na czele zespołu odpowiedzialnego za badania stanęli Jarno Laakso i Patrick Rinke, których wspierali naukowcy z Uniwersytetu w Turku i Chin. Korzystając z dobrodziejstw uczenia maszynowego badacze zaprojektowali metodę szybkiego przewidywania właściwości perowskitów. Jaki jest tego efekt? Przede wszystkim chodzi o przyspieszenie wykonywania obliczeń oraz możliwość wykorzystania tego postępu w odniesieniu do analiz poświęconych stopom perowskitowym.

Jak na razie autorzy publikacji zademonstrowali skuteczność swojej metody na przykładzie tworzenia stabilnych stopów perowskitów CsPbCl3 i CsPbBr3. Im skuteczniejsze będą sposoby na sprawdzenie stabilności takich stopów, tym łatwiej będzie przebiegało projektowanie ogniw słonecznych odpornych na uszkodzenia. Co więcej, nic nie stoi na przeszkodzie, by proponowana metoda znalazła zastosowanie w przypadku innych materiałów.

Czytaj też: Naukowcom marzą się jeszcze wydajniejsze baterie. Aby je zaprojektować sprawdzili ponad 30 tysięcy cząsteczek

Perowskity wykazują potencjał w zakresie produkcji ogniw słonecznych między innymi za sprawą niskich kosztów oraz wysokiej wydajności. Oczywiście im więcej alternatyw, tym lepiej dla klientów i środowiska. Coraz większą popularnością cieszą się instalacje, które mają statyczny charakter, ale również takie, które mogą śledzić pozycję słońca na niebie, aby jak najbardziej zmaksymalizować ilość pochłanianych promieni.