Ponad połowa opiekunów uważa, że potrzebujemy więcej gadżetów dla zwierząt. Nie jestem przekonany

Wyniki badania Pet Living 2022 przeprowadzonego przez Samsunga na grupie właścicieli zwierząt w sześciu europejskich krajach mówią wiele o nas samych. Z jednej strony robimy wszystko, żeby zadbać o dobrostan naszych ulubieńców, w czym mają nam pomóc m.in. nowoczesne gadżety. Z drugiej strony wydaje mi się, że trochę wyręczamy się technologią, za cenę własnego świętego spokoju.
Ponad połowa opiekunów uważa, że potrzebujemy więcej gadżetów dla zwierząt. Nie jestem przekonany

Badanie Pet Living 2022 na zlecenie Samsunga przeprowadził Instytut Opinium na grupie ponad 6,5 tys. właścicieli zwierząt w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Hiszpanii, we Włoszech oraz Polsce. Ankieta internetowa dotyczyła m.in. wpływu technologii na ogólny dobrostan zwierząt. Ponad połowa badanych (56%) oceniła go pozytywnie, również pod kątem zwiększenia aktywności ulubieńców (56%), korzystnego wpływu na ich zdrowie (52%) i ograniczenia stresu związanego z rozłąką z właścicielem (52%).

“Domowy zwierzak to pełnowartościowy członek rodziny”. Dokładnie! 

Prawie dwie trzecie ankietowanych (63%) w badaniu Pet Living 2022 uważa domowe zwierzęta za pełnowartościowych członków rodziny. Stąd nie powinien dziwić wysoki procent respondentów (47%), który przyznaje, że układ wnętrza domu został dostosowany do potrzeb ich pupili. 

I tu zaczyna się robić ciekawie, bo 32% badanych potwierdziła, że posiadanie zwierzaka wpłynęło na decyzję o zakupie nowego urządzenia. Co więcej, 30% ankietowanych, pod wpływem obecności pupila w domu, podjęło decyzję o zakupie urządzenia wykorzystującego zaawansowaną technologię. Co się pod tą zaawansowaną technologią kryje?

  • sprzątanie po pupilach za pomocą odkurzaczy (53%), 
  • karmienie za pomocą zautomatyzowanych podajników karmy (49%), 
  • korzystanie z lokalizatorów do monitorowania miejsca przebywania zwierząt (48%)

Co nam się rysuje na tym obrazku? W okresie pandemii większość z nas pracowała w domu. Część wróciła już do pracy stacjonarnej i stąd obawy o zwierzęta, które znów przez większą część dnia zostają same. Wskazało na to 46% respondentów badania Pet Living 2022. Widać też drugi trend związany z tym, że technologie mają nas odciążyć w codziennych obowiązkach związanych z dbaniem o zwierzaka.

Technologie mogą nas odciążyć, ale nie powinny wyręczać

Przykład z życia wzięty: mój kot Rysiek zwany również “fokowąsem” (zgadnijcie dlaczego) obecnie boryka się z problemami urologicznymi. Ponieważ kolejne badania na nic konkretnego nie wskazują, powoli zaczynamy podejrzewać coś na tle behawioralnym. Takiego futrzaka wszystko może zestresować, również niedostatek bodźców do zabawy czy zwykła samotność i to niezależnie od tego czy w otoczeniu znajdują się ludzie. 

Rysiek vel fokowąs

Czytaj też: Zdjęcie niedźwiedzi buszujących po domu zachwyciło cały świat. Jak powstało?

Bo to od nich samych w głównej mierze zależy dobrostan zwierząt. Przyznaję bez bicia, że ostatnio za mało czasu poświęcam na zabawę z Ryśkiem i teraz mogę mieć tego efekty. 

Bardzo trafnie podsumował to Łukasz, notabene również opiekun bandy futrzaków: “Fajnie, jeśli automatyczny odkurzacz rozpozna kocie rzygi i nie rozwlecze ich po całym mieszkaniu, czy nie wessie kotu ogona, ale jednak za zabawę powinien odpowiadać człowiek, a nie maszyna rzucająca piłeczki”.