Jeśli Apple obniży cenę AirPodsów, konkurencja może się nie pozbierać

AirPodsy są bezsprzecznie najlepszymi słuchawkami TWS na rynku i choć sprzedają się bardzo dobrze, to wiele osób decyduje się na modele konkurencji głównie z powodu ich ceny. Apple najwyraźniej w końcu to zauważył, bo nowe doniesienia wskazują, że ma zamiar stworzyć model, który kosztować będzie tyle, co typowe słuchawki TWS innych firm.
Jeśli Apple obniży cenę AirPodsów, konkurencja może się nie pozbierać

Rynek słuchawek TWS rozwija się bardzo dynamicznie. Już w 2021 roku stanowiły one 63% wszystkich sprzedawanych słuchawek, co tylko pokazuje, że klienci coraz częściej po nie sięgają. Nie ma co się też oszukiwać, raporty w tej kwestii są bezlitosne – Apple jest tutaj niekwestionowanym królem, bo już w III kwartale ubiegłego roku firmie udało się przekroczyć 30% udziału w rynku, wyprzedzając ponad trzykrotnie Samsunga, a pozostałą konkurencję – pokroju Xiaomi, boAt czy Skullcandy – pozostawiając jeszcze bardziej w tyle.

Źródło: Canalys

Statystyki mówią jednak jeszcze coś – 71% konsumentów twierdzi, że cena jest głównym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o kupnie słuchawek, a już pod koniec 2019 roku modele w cenie od 50 do 100 dolarów stanowiły prawie 40% wszystkich sprzedanych modeli. Jeśli zaś weźmiemy pod uwagę obecną sytuację na świecie, zwłaszcza wciąż rosnącą inflację, trudno spodziewać się zmiany tego trendu.

Czytaj też: Apple podnosi ceny, także w Polsce. iPhone będzie jeszcze bardziej kosztowny

Apple też zdaje się to zauważyć, zwłaszcza że spodziewany popyt na AirPodsy ma w tym roku zmaleć i szacuje się, że firmie uda się sprzedać 63 mln tych słuchawek, czyli o 10 mln sztuk mniej niż w ubiegłym roku.

AirPods Lite mogą pogrzebać konkurencję

Segment premium słuchawek TWS Apple opanował już dawno, jednak jak wiadomo, ceny ustalane przez giganta nie są na każdą kieszeń. A przynajmniej – jeszcze nie są. Według analityka Jeffa Pu z Haitong Intl Tech Research, Apple pracuje bowiem nad tańszą wersją swoich AirPodsów, które miałyby otrzymać dopisek „Lite”.

Spodziewać się można, że takie słuchawki będą stosownie okrojone z funkcji, jednak na tym etapie przeciek nie ujawnia nam niczego więcej. Pu opisuje je jako „tańszy produkt”, który ma konkurować ze słuchawkami dousznymi innych firm. To z kolei oznacza, że Apple zapewne mocno się postara, by nawet „gorsze” AirPodsy były lepsze od konkurencji.

Czytaj też: Myślisz, że Apple Watch Ultra jest drogi? Nowa wersja będzie jeszcze droższa

Ile natomiast może taki model Lite kosztować? Najnowsze AirPodsy 3 debiutowały w cenie 169 dolarów, natomiast AirPodsy 2 dostępne są za 129 dolarów. Słuchawki Lite musiałyby być więc tańsze od drugiej generacji, co oznacza, że ich cena mogłaby oscylować wokół 100 dolarów, czyli poziomu cenowego modeli od konkurencji. A jeśli faktycznie do tego dojdzie, to inne firmy nie będą miały z Apple’m żadnych szans.  Przykre, ale prawdziwe.