Toyota ma sprytny plan. Zamiast wyrzucać poduszki powietrzne, przerobi je na… buty

Należąca do Grupy Toyota firma Toyoda Gosei nawiązała współpracę z Asics, czyli producentem m.in. sportowych butów, a owocem tej współpracy są ekologiczne buty Asics Gel-Sonoma 15-50, które wykonano z odpadków produkcyjnych.
Ekologiczne buty
Ekologiczne buty

Sportowe ekologiczne buty Asics Gel-Sonoma 15-50 powstają z dwóch materiałów odpadowych z produkcji samochodów

Niektórzy chcieliby zapewne, żeby wspomnienie nie było jedynym, co pozostanie po ich pierwszym samochodzie, kiedy ten pójdzie już na żyletki. Producentom i ekologom zależy z kolei na tym, aby te zużyte już samochody przerabiać na coś użytecznego w możliwie największym stopniu, ale zwykle ze śmieci trudno jest zrobić coś ładnego. Sprawa ma się inaczej z produkcyjnymi odpadkami, co potwierdzają najnowsze ekologiczne buty z materiałów, które mogły stać się kierownicami i poduszkami powietrznymi.

Czytaj też: Grafenowe buty do biegania w terenie marki Inov-8 to dosłownie tryb nitro

Za obuwie z materiałów, które normalnie skończyłyby na wysypisku śmieci, odpowiada wspomniany duet, czyli firma Toyoda Gosei oraz Asics. Podczas gdy ta pierwsza jest światowym liderem w produkcji tkaniny do poduszek powietrznych, druga jest znana z odzieży sportowej, a zwłaszcza sportowych butów. Owocem tej współpracy są buty, którym wprawdzie daleko do obuwia o wpływie na środowisku bliskim zeru, ale które i tak są znacznie bardziej ekologiczne od tradycyjnych modeli.

Czytaj też: Najwygodniejsze buty w historii. Wydrukowane w 3D obuwie dostosowuje się do skóry

Proponowane przez Asics oraz Toyoda Gosei buty są wykonane z dwóch materiałów trudnych do recyklingu, z których zwykle produkuje się torby czy etui na długopisy. W ich projekcie do produkcji cholewki wykorzystano nadmiar tkaniny dla poduszek powietrznych, która jest trwała i lekka, a do stworzenia podeszwy resztki skóry przeznaczonej dla kierownic, która odznacza się wysoką przyczepnością, trwałością oraz wodoodpornością.

Czytaj też: Najlepsze buty dla rowerzystów? Oto drukowane z włókna węglowego LoreOne

Te wyjątkowe buty, które mogły być częścią waszego nowego samochodu, będą dostępne do kupienia już 26 stycznia bieżącego roku, jako model Asics Gel-Sonoma 15-50 w rodzinie Asics Sportstyle za około 530 zł. Będzie to jednak dopiero początek, bo firmy planują dalszą współpracę, czego efektem będzie jeszcze więcej modeli obuwia w przyszłości.