Nowy system plików w Windows 11. W czym ReFS przewyższa powszechny NTFS?

Najnowsze doniesienia sugerują, że Microsoft już pracuje nad tym, aby wprowadzić wsparcie nowego systemu plików do swojego systemu Windows 11. Wprawdzie jest to zapewne dopiero na wczesnym etapie i niekoniecznie musi doczekać się oficjalnego wydania, ale sama wzmianka o ReFS w konsumenckiej edycji systemu to już coś ważnego.
Windows 11
Windows 11

System plików ReFS dla ludu. Windows 11 może zacząć wspierać nowy standard obok tradycyjnego NTFS

Wygląda na to, że zaprezentowany światu w 2012 roku Resilient File System (ReFS) wreszcie zacznie wchodzić do użytku poza segmentem biznesowym. Wprawdzie Microsoft zapoczątkował nową erę dla systemów plików przed ponad dekadą, ale nadal ogranicza ich użytek w konsumenckich sprzętach. Ba, od 2017 roku udostępnia ich obsługę tylko w profesjonalnych i korporacyjnych wersjach systemu Windows 10, ale wkrótce ta z pozoru bezsensowna taktyka najpewniej przejdzie w zapomnienie.

Czytaj też: Zegar tyka. Microsoft ostrzega – na zakup Windowsa 10 masz czas już tylko do końca miesiąca

Wedle doniesień testerów eksperymentalnych wersji Windowsa 11, Microsoft pracuje obecnie nad wprowadzeniem obsługi systemu plików ReFS do tego właśnie systemu.

Można to zaobserwować w najnowszej wersji Windows 11 Dev 25281 po podaniu konkretnego kodu (42189933), która wprawdzie umożliwia instalację systemu z wykorzystaniem ReFS, ale na ten moment to w dużej mierze ruletka. Jedni testerzy zgłaszają, że próba instalacji kończy się błędem oraz informacją, że “instalacja systemu Windows nie jest obsługiwana dla systemu plików na bieżącej partycji”, a drudzy, że jest możliwa, ale system nie jest stabilny.

Czytaj też: Nintendo Switch z Windowsem istnieje naprawdę. Nazywa się OneXPlayer 2 i już jest hiciorem

Innymi słowy, na oficjalne wsparcie systemu plików ReFS na Windows 11 nieco poczekamy – ale czy w ogóle warto na to wsparcie czekać? To zależy. W ogólnym rozrachunku jedną z kluczowych różnic pomiędzy tymi dwoma systemami plików jest to, że ReFS został zaprojektowany tak, aby był bardziej odporny na uszkodzenia danych, a NTFS (New Technology File System) tak, aby był bardziej wszechstronny, a przy tym kompatybilny ze starszym oprogramowaniem i sprzętem.

Czytaj też: Windows 7 i 8 można oficjalnie uznać za martwe. Microsoft właśnie wyciągnął wtyczkę

Przykładowo ReFS zawiera wbudowane mechanizmy sprawdzania i korekcji integralności danych, co pomaga wykryć uszkodzenie danych i następnie je odzyskać. Zawiera nawet funkcje automatycznej naprawy, która może naprawić problemy z systemem plików bez konieczności ręcznej interwencji, czego nie oferuje NTFS, będący systemem plików bez wbudowanych funkcji integralności danych. Dodatkowo ReFS jest łatwiej skalowalny, jego wydajność jest wyższa (zwłaszcza w połączeniu z maszynami wirtualnymi), ale jednocześnie brakuje mu wielu funkcji wspieranych natywnie przez NTFS z kompresją plików na czele.