Laser zamiast światłowodu? Internet nowej generacji jest coraz bliżej

Internet nowej generacji to nie tylko zaplecze programowe, ale też sprzętowe. Światłowód ma się na rynku bardzo dobrze i nigdzie się nie wybiera, a to dzięki ciągłemu dążeniu do ulepszania tego, co przesyła – danych “zakodowanych” w świetle. Ostatnie wysiłki w tym przedsięwzięli naukowcy z Japonii, opracowując specjalny typ lasera, który może stać się podstawą połączenia internetowego nowej generacji.
Połączenia internetowe nowej generacji
Połączenia internetowe nowej generacji

Połączenia internetowe nowej generacji na horyzoncie. Oto najnowsza próba zrewolucjonizowania infrastruktury sieciowej

Potrzeba rozwijania infrastruktury sieciowej rośnie. Z Internetu korzystamy coraz częściej i coraz więcej od niego wymagamy, a to wiąże się nie tylko z modernizacją węzłów końcowych, ale przede wszystkim infrastruktury szkieletowej, która łączy ze sobą najważniejsze węzły sieciowe. Obecnie stawia się głównie na światłowody, które wydają się medium praktycznie idealnym, ale tak jak one zastąpiły niegdyś skrętkę (która zastąpiła przewody koncentryczne), tak światłowody z czasem zostaną wymienione na coś jeszcze wydajniejszego. Minie jednak zapewne wiele dekad, a być może nawet wieków, zanim ktoś swoim nowym medium pobije potencjał transferu danych za pośrednictwem światła i najnowszy laser o tym przypomina.

Czytaj też: Zachód zazdrości Polakom szybkiego internetu

Przedstawienie sprzętu mogącego zrewolucjonizować medium w sieciach Internetowych jest planowane na wydarzenie Optical Fiber Communication, które odbędzie się w dniach 5-9 marca w Kalifornii. Wtedy to niejaki Kazuki Nishimura, a więc inżynier optyczny w Datacom Business Unit firmy Lumentum, przedstawi publicznie owoce prac zespołu nad nowym typem lasera z rozproszonym sprzężeniem zwrotnym. W testach już potwierdzono, że można go wykorzystać do przesyłania danych z prędkością 200 Gb/s na rekordową odległość aż 10 kilometrów.

Badania przyczyniają się do rozwoju centrów danych następnej generacji dla Ethernetu 800G i 1.6T. Nowa technologia sugeruje, że modulatory elektroabsorpcyjne ze zintegrowanymi laserami z rozproszonym sprzężeniem zwrotnym (EA-DFB) mogą działać nawet przy transmisji na odległość 10 km z wykorzystaniem konwencjonalnej technologii PAM4, która jest definiowana jako prosty schemat IM/DD – stwierdził Nishimura w swoich badaniach.

Czytaj też: Światłowód prawem, nie towarem. Gigabitowy internet obowiązkowy w każdym domu

Laser ten może pomóc w rozwoju technologii sieciowych, które pozwoliłyby internetowym centrom danych na obsługę ciągle rosnącej ilości danych. W testach już wykazano, że ma ogromny potencjał zarówno na 5-, jak i 10-kilometrowych odcinkach (zależnie od zastosowanej technologii przesyłania danych). Pomiary udowodniły bowiem jego wysoką wydajność, która może sprawić, stanie się podstawą dla połączeń Ethernet 800G (800 Gb/s) i potencjalnie nawet tych o transmisji rzędu 1,6 Tb/s.