Nauka Braille’a może być prosta. Wystarczy rękawica za 300 dolarów

Alfabet Braille’a to narzędzie użyteczne, ale trudne do nauki dla osób niewidomych, które nie mają możliwości sprawdzenia, jaką literę reprezentują wyczuwane kropki. Z pomocą może przyjść BrailleWear, czyli specjalna rękawica, która informuje o tym komunikatem głosowym.
BrailleWear

BrailleWear

Alfabet Braille’a został stworzony przez Louisa Braille’a, który w wyniku wypadku oślepł w dzieciństwie. Jest oparty na wojskowym systemie umożliwiającym odczytywanie rozkazów bez użycia światła. System składa się ze znaków będących kombinacją sześciu wypukłych punktów ułożonych w dwóch kolumnach po trzy punkty w każdej. Wzajemna kombinacja tych punktów daje możliwości zapisu 63 znaków.

Czytaj też: Pierwszy pacjent na świecie otrzymał rewolucyjny implant wzroku. Oto nadzieja dla niewidomych

Nauka brajla nie jest skomplikowana dla osoby widzącej, która może weryfikować wyczuwane opuszkami palców znaki. Znacznie trudniej jest osobie niewidomej, która nie ma informacji zwrotnej. Start-up ORama AI, który zajmuje się technologiami wspomagającymi, stworzył BrailleWear, czyli specjalną rękawicę, która naukę czytania usprawnia. Jej pomysłodawca, Kushagra Jain, został zainspirowany do wynalezienia BrailleWear podczas wolontariatu w instytucie dla niewidomych w Indiach, podczas którego odkrył, że aż 90 proc. osób niewidomych lub niedowidzących nie potrafi posługiwać się brajlem.

Rękawica inna niż wszystkie

Pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym rękawicy, umieszczony jest moduł elektroniczny, który zawiera małą kamerę i lampę LED. Jej światło świeci na wydrukowane kropki Braille’a pod skosem, powodując, że każda z nich rzuca czarny cień na otaczający ją biały papier.

BrailleWear

W ten sposób powstaje wzór cieni o wysokim kontraście, który jest łatwo przechwytywany przez kamerę. Wtedy do akcji wkracza oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji, które dopasowuje wychwycony wzór do odpowiadającego mu znaku z alfabetu Braille’a. System głosowy informuje użytkownika werbalnie, jakiego symbolu właśnie dotyka. Całość jest intuicyjna w użytkowaniu i bardzo szybka.

Pracowaliśmy z kilkoma partnerami przemysłowymi w celu komercjalizacji i skalowania rękawicy. Przez ostatnie sześć miesięcy pracowaliśmy z Perkins Institute for the Blind i spotkaliśmy się z American Print House na CES. Pracujemy z Perkins, aby kontynuować iterację rękawicy, aby zwiększyć jej dokładność i skuteczność, a także czekamy na współpracę z APH, aby znaleźć skuteczne sposoby dystrybucji BrailleWear. Lyon Li, współzałożyciel ORama AI

Warto podkreślić, że rękawica BrailleWear ma na celu nauczyć użytkownika alfabetu Braille’a, a nie wykonywać całą pracę za niego. Urządzenie będzie dostępne w sprzedaży jeszcze w tym roku i wyceniono je na 300 dol.