Silniki spalinowe pójdą do lamusa. Duńczycy ruszyli z masową produkcją „niebieskiej technologii”

A gdyby tak produkować energię z metanolu? Za pomocą ogniw paliwowych opracowanych przez Duńczyków będzie to w końcu możliwe. „Niebieska technologia” zaczęła być już produkowana na masową skalę i ma szansę być skuteczną, bardziej zieloną alternatywą dla silników spalinowych wykorzystujących paliwa kopalne.
Zdjęcie poglądowe

Zdjęcie poglądowe

Blue World Technologies jest duńską firmą produkującą ogniwa paliwowe. Niedawno ogłoszono, że ruszyła seryjna produkcja ogniw opartych na metanolu. Zakład z siedzibą w Aalborg posiada na razie moc produkcyjną rzędu 15 MW, ale przedstawiciele firmy planują rozbudowę taśm produkcyjnych, osiągając za kilka lat nawet moc rzędu 50 MW.

Metanolowe ogniwa paliwowe będą miały wielorakie zastosowanie. Dania jest światowym gigantem, jak chodzi o przemysł morski. Zatem silniki na metanol będą m.in. montowane na wielu statkach transportowych. Ponadto ogniwa te również można wykorzystywać do stacjonarnej produkcji energii, zastępując agregaty prądotwórcze na diesel.

Czytaj też: Twoja klimatyzacja napędza globalne ocieplenie. W MIT mają pomysł, jak to zmienić

Otwarcie fabryki ogniw metanolowych / źródło: Blue World Technologies, materiały prasowe

Silniki na metanol wkrótce znajdą zastosowanie w wielu miejscach. Dania ruszyła z produkcją

Ogniwa paliwowe oparte na metanolu pod kilkoma względami okazują się dużo bardziej przyjazne środowisku, nie tracąc przy tym na swojej wydajności i sprawności. Technologia Duńczyków jest wysoce odporna na zanieczyszczenia. Nie jest w niej zupełnie potrzebne oczyszczanie gazu. Konstruktorzy zadbali, aby ogniwa wykorzystywały ciepło odpadowe do reformingu metanolu. Dzięki temu zmniejszane są straty energetyczne w całym systemie.

Sprawność elektryczna takich ogniwa waha się pomiędzy 40 a 60 proc. Wartość jest różna w zależności od tego konkretnego zastosowania.

Czytaj też: Połkniesz tabletkę i badanie samo się zrobi. Na naszych oczach wynalazek Polaków rewolucjonizuje endoskopię

Wydawałoby się, że to już wszystko, co można dobrego powiedzieć o technologii, ale podczas wydarzenia inaugurującego seryjną produkcję ogłoszono także, że systemy potrafią pracować bez żadnej emisji zanieczyszczeń (dokładnie mowa o zerowej emisji netto), w tym tlenków azotu i siarki oraz cząstek stałych.

Przy takim opisie bez wątpienia można przyznać, że metanolowe ogniwa paliwowe są solidną konkurencją dla silników dieslowych i innych korzystających z paliw kopalnych. Duńska firma stworzyła od zera cały proces produkcyjny takich ogniw. Twórcom udało się maksymalnie obniżyć koszty robocze oraz czas produkcji, dzięki czemu możemy mieć nadzieję, że ceny takich ogniw będą osiągalne dla wielu biznesowych, jak i indywidualnych klientów.