Canon patentuje unikalny obiektyw. Kiedyś słono za niego zapłacisz

Przyznam szczerze, że zdecydowanie wolę pisać o konkretnych produktach, a nie o plotkach czy patentach, które mogą (ale nie muszą) przekształcić się w gotowy obiektyw. Czasem jednak pojawia się informacja na tyle ciekawa, by poświęcić jej chwilę. Tak jest w przypadku złożonego patentu na bardzo jasny zoom Canon RF 100-300 mm f/2.8 z wbudowanym telekonwerterem x1.4
Canon patentuje unikalny obiektyw. Kiedyś słono za niego zapłacisz

Takiego połączenia jeszcze nie było. Canon szykuje niezwykły obiektyw

W ofercie wielu producentów nie brakuje zoomów o podobnym zakresie i jasności f/2.8 – są to jednak co do zasady szkła bez telekonwerterów. Niektóre mogą co prawda współpracować z zewnętrznymi, jednak taki dołożony układ optyczny znacznie zwiększa rozmiar szkła, a zapewnia niższą precyzję niż wbudowany bezpośrednio w tubus. Należy zatem liczyć się ze spadkiem jakości. Umieszczenie konwertera wprost w konstrukcji obiektywu eliminuje oba problemy i takie modele oferuje wielu producentów, jednak co do zasady są to urządzenia o stałej jasności f/4 lub niższej, lub o zmiennej jasności – a trzeba pamiętać, że uruchomienie konwertera wydłuża ogniskową, ale zmniejsza jasność.

Patent Canona dotyczący planowanego szkła RF 100-300 mm f/2.8 z telekonwerterem wskazuje zatem na obiektyw wyjątkowy, gdyż byłaby to pierwsza konstrukcja o tak dużej stałej jasności. Uruchomienie konwersji zmieniałoby zakres ogniskowych na 140-420 mm, a jasność spadałaby do znakomitej przy tym zakresie ogniskowych wartości f/4.

Zobacz także: 10x zoom i rozsądna cena. Nowa Sigma 60-600 mm f/4.5-6.3 DG DN OS cię zaskoczy (chip.pl)

Rysunki techniczne układu optycznego oczywiście pozostają spore pole do domysłów i spekulacji – nie wiadomo choćby, czy obiektyw będzie posiadał wbudowany układ stabilizacji, jaki będzie rozmiar całości i tak dalej. Nie wiadomo też, kiedy i za ile będzie dostępny – choć jestem pewien, że tanio nie będzie. Canon zazdrośnie strzeże bagnetu RF i w sytuacji braku konkurencji może zażądać w zasadzie dowolnej kwoty za obiektyw o (trzeba przyznać) unikalnych parametrach.