Jeden kontroler RGB, by wszystkimi rządzić. Microsoft wprowadzi świetną nowość w Windows 11

Wiele złego można powiedzieć na temat nowego systemu operacyjnego Microsoftu, ale szeregu wprowadzonych do niego nowinek nie trudno nie docenić. Wkrótce zresztą Microsoft postara się o nowość w Windows 11, dla której wielu użytkowników dałoby się pokroić.
Jeden kontroler RGB, by wszystkimi rządzić. Microsoft wprowadzi świetną nowość w Windows 11

Microsoft położy kres problematycznemu ustawianiu podświetlenia. Nowość w Windows 11 zbierze wszystko do jednego miejsca

Producenci komputerowych urządzeń peryferyjnych kuszą nas zawsze swoim “ekosystemem” w myśl zasady “one app to rule them all”. Problem w tym, że niezbyt często jest nam po drodze, aby wybierać słuchawki, myszkę, klawiaturę, a nawet podkładkę od tego samego producenta. Przykładowo firma Asus ma swój standard Aura, a Roccat chwali się systemem AIMO, w ramach to których obaj producenci zapewniają pełną synchronizację między urządzeniami i zbliżony efekt podświetlenia niezależnie od rodzaju sprzętu.

Czytaj też: Zastanawiasz się czasem, jak wyglądałoby dziecko Windowsa 11 i Visty? Ktoś stworzył takiego potworka

ROG Strix Impact III

Problem pojawia się wtedy, kiedy każdy sprzęt na naszym stanowisku komputerowym z podświetleniem RGB pochodzi z oferty innego producenta. W takich sytuacjach możemy obecnie tylko pomarzyć o tym, żeby w prosty i szybki sposób ustawić te same tryby podświetlenia, kolory czy poziom jasności. Zamiast tego musimy najpierw instalować całą masę nowych aplikacji, a następnie otwierać je i przeklikiwać te same ustawienia. Jeśli jednak Microsoft nie pogrzebie swoich planów z nowym ustawieniem wbudowanym w system Windows 11, taka żonglerka przejdzie do historii.

Czytaj też: Aktualizacja sterowników nie gryzie. Nowa poprawka Windowsa popsuła systemy zapominalskich

Jak możecie zobaczyć powyżej, Microsoft wprowadził nową zakładkę w ustawieniach personalizacji Windowsa 11 (znajdziecie ją w wersji Insider 25295), która dotyczy bezpośrednio podświetlenia. Możemy w niej aktywować podświetlenie ambient (to najpewniej przełącznik do aktywowania synchronizacji między wszystkimi urządzeniami) i wybrać każde z urządzeń peryferyjnych osobno, co w przypadku powyższych zrzutów ekranu tyczy się klawiatury, myszki, najpewniej zestawu słuchawkowego (ROG Strix HS) oraz stream decka. Mowa o jasności, konkretnym efekcie, częstotliwości jego zachodzenia, konkretnym kolorze, a gdyby tego było mało, użytkownik może postawić na synchronizację podświetlenia z aktualnie wybraną kompozycją Windowsa 11.

test G.Skill Trident Z5 Neo RGB 2x 16 GB 6000 MHz CL30, recenzja G.Skill Trident Z5 Neo RGB 2x 16 GB 6000 MHz CL30, opinia G.Skill Trident Z5 Neo RGB 2x 16 GB 6000 MHz CL30

Czytaj też: Jeśli Windows 11 będzie tak wyglądał i działał, to ja nie mam pytań. Nadciąga wielka zmiana

Wygląda na to, że Microsoft położy kres potrzebie przeskakiwania między kilkoma aplikacjami, aby ustawić odpowiednie podświetlenie swoich peryferiów. Taka funkcja zaszyta w ustawieniach systemu da raz na zawsze kres potrzebie włączania szeregu aplikacji w tle, które mogą pochłaniać więcej zasobów, niż myślicie, niepotrzebnie obciążając tym samym procesor i podsystem pamięci operacyjnej. Nie ma jednak co liczyć na to, że Windows 11 zapewni wam idealnie zsynchronizowane podświetlenie w każdym przypadku. Wiele systemów podświetlenia stosowanych w peryferiach często nie wspiera wszystkich efektów i ma różne odwzorowanie kolorów czy to przez różnicę w diodach, czy przez m.in. różny kolor plastiku, który je chroni. Trudno jednak nie docenić tego, że Microsoft wreszcie odpowie na problem synchronizacji peryferiów z podświetleniem… choć osobiście mam nadzieję, że na tym się nie skończy i doczekamy się nawet możliwości synchronizacji podzespołów komputerowych.