Tak planety krążą wokół swojej gwiazdy. Znajdują się ponad 100 lat świetlnych stąd, a widzimy je jak na dłoni

Do sieci trafiło nagranie ukazujące coś, co równie dobrze mogłoby pokazywać życie pod mikroskopem. W rzeczywistości jest natomiast przykładem tego, co dzieje się w skali makro.
Tak planety krążą wokół swojej gwiazdy. Znajdują się ponad 100 lat świetlnych stąd, a widzimy je jak na dłoni

Na filmie widzimy cztery jasne punkty poruszające się wokół czarnego dysku zlokalizowanego w centrum. Widok ten został uwieczniony naprawdę i dotyczy układu planetarnego zlokalizowanego 133 lata świetlne od naszej planety. Gwiazda, wokół której odbywa się cały spektakl, nazywa się HR8799 i stanowi obiekt obserwacji od 2008 roku. 

Czytaj też: Wygląda jak Gwiazda Śmierci i zawiera ocean. Niezwykły księżyc zadziwia astronomów

I choć nauce jest znanych ponad pięć tysięcy egzoplanet, czyli krążących wokół gwiazd innych niż Słońce, to w większości przypadków wiedza na ich temat ogranicza się do pojedynczych obserwacji. Trudno natomiast mówić o konkretach, za sprawą których możliwe byłoby dokładne określenie sposobu ich poruszania, tak jak miało to miejsce w poniższym przypadku.

Oczywiście problemy te nie wynikają z lenistwa czy niewiedzy astronomów. Ich przyczyna leży raczej w niezwykle trudnych warunkach, w jakich prowadzi się obserwacje, ponieważ egzoplanety są zazwyczaj bardzo ciemne i rzadko przechodzą na tle swoich gospodarzy. Kiedy jednak takie obiekty są wystarczająco duże, jasne i oddalone od gwiazd, wokół których orbitują, sprawy przybierają znacznie ciekawszy obrót.

Tak właśnie było w tym przypadku. Naukowcy prowadzili obserwacje HR8799 i jej planet, wykorzystując Obserwatorium W. M. Keck. Zastosowali też optykę adaptacyjną, aby skorygować zniekształcający efekt wynikający z oddziaływań z ziemską atmosferą. Rzecz jasna powstałe nagranie jest przyspieszone, a planety orbitujące wokół wspomnianej gwiazdy potrzebują znacznie więcej czasu, aby pokonać swoje trasy. Wystarczy wspomnieć, że trwające 4,5 sekundy nagranie powstało na podstawie 12 lat obserwacji.

Wokół gwiazdy HR8799 krążą co najmniej cztery planety

Gwiazda ta ma około 30 milionów lat, co – jak na kosmiczne standardy – jest bardzo młodym wiekiem. Jej masa jest około 1,5 razy większa od masy Słońca a pod względem wielkości obiekt ten ma nad naszą gwiazdą niemal pięciokrotną przewagę. Egzoplaneta krążąca najbliżej tego obiektu, znana jako HR8799e, ma masę 7,4 razy większą od Jowisza. Jej oddalenie od gwiazdy jest 16,25 razy większe niż dystans dzielący Ziemię i Słońce. 

Czytaj też: Ta planetoida jako jedyna w naszej okolicy posiada pierścienie. Na jej temat pojawiły się przełomowe informacje

Następna w kolejności jest HR8799d, która ma masę 9,1 razy większą od Jowisza i orbituje w odległości 26,67 jednostek astronomicznych od swojej gwiazdy. HR8799c ma masę 7,8 razy większą od Jowisza, orbituje w odległości 41,4 jednostek astronomicznych, podczas gdy HR8799b ma masę 5,7 razy większą od Jowisza i jest oddalona o 71,6 jednostek astronomicznych