Słońce jest niczym gigantyczny piec, ale ma swoje tajemnice. Udało się wyjaśnić jedną z nich

Bez Słońca nie byłoby życia na Ziemi. I choć badania poświęcone naszej gwieździe trwają od lat, to nadal ma ona przed nami masę tajemnic. Na szczęście niektóre z nich udaje się rozwikłać. 
Słońce jest niczym gigantyczny piec, ale ma swoje tajemnice. Udało się wyjaśnić jedną z nich

O szczegółach śledztwa przeprowadzonego w tej sprawie naukowcy piszą na łamach Science Advances. Jak się okazuje, członkom zespołu udało się zidentyfikować mechanizm odpowiedzialny za sytuację, w której korona słoneczna jest znacznie gorętsza niż sama powierzchnia naszej gwiazdy.

Czytaj też: Kometa wielkości Kilimandżaro zmierza w kierunku Słońca. Jej pochodzenie zdumiało naukowców

Nasza bezpośrednia symulacja numeryczna jest pierwszą, która zapewnia jasną identyfikację tego mechanizmu ogrzewania w przestrzeni 3D. Obecne instrumenty teleskopów i statków kosmicznych mogą nie mieć wystarczająco wysokiej rozdzielczości, aby zidentyfikować proces zachodzący w małych skalach. wyjaśnia jeden z autorów, Chuanfei Dong 

Klucz do rozwikłania zagadki? Rekoneksja magnetyczna, za sprawą której dochodzi do łączenia pól magnetycznych w plazmie tworzącej atmosferę słoneczną. To właśnie gwałtowna rekoneksja linii pola magnetycznego wywołuje zmiany wielkoskalowej energii turbulentnej w małoskalową energię wewnętrzną. Dochodzi wtedy do przekształcania w energię cieplną, co wyjaśnia, skąd wyższe temperatury w obrębie korony.

Słońce zaskakuje tym, że jego korona jest gorętsza od powierzchni samej gwiazdy

Dong porównuje tę sytuację do… wlewania śmietanki do kawy. Tak jak jej krople stają się niewielkimi “wirami”, tak pola magnetyczne tworzą cienkie arkusze prądu elektrycznego rozpadające się w wyniku rekoneksji magnetycznej. Jeśli rekoneksja zachodzi powoli, a zmiany turbulentnej energii zachodzą szybko, to rekoneksja nie może wpłynąć na transfer energii w poprzek. Jeśli jednak rekoneksja wystarczająco przyspieszy, sytuacja okazuje się zgoła odmienna.

Czytaj też: Zachwyca nie tylko wyglądem, ale i muzyką. Posłuchaj, jak brzmi pobliska gwiazda

Chuanfei przeprowadził największą na świecie symulację turbulencji tego typu, która zajęła ponad 200 milionów procesorów komputerowych w obiekcie NASA Advanced Supercomputing (NAS). Ten eksperyment numeryczny po raz pierwszy dostarczył bezspornych dowodów na teoretycznie przewidywany mechanizm dla wcześniej nieodkrytego zakresu turbulentnej kaskady energii kontrolowanej przez wzrost plazmoidów. wyjaśnia Amitava Bhattacharjee, z Uniwersytetu Princeton