iPhone doczekał się funkcji, którą Androidy mają od lat. iOS 16.4 zrobi porządek z Twoimi zdjęciami

Apple intensywnie pracuje nad kolejną generacją systemu dla iPhone’ów, który ma zostać ogłoszony już w czerwcu, ale to wcale nie oznacza, że obecna wersja iOS nie jest rozwijana. Wręcz przeciwnie, czego świetnym przykładem jest najnowsza aktualizacja przynosząca długo wyczekiwaną funkcję.
iPhone doczekał się funkcji, którą Androidy mają od lat. iOS 16.4 zrobi porządek z Twoimi zdjęciami

iOS 16.4 poleca się na wiosenne porządki w bibliotece zdjęć iCloud

Zanim przejdziemy do tej najważniejszej nowości, przyjrzyjmy się liście zmian, jakie Apple przygotował tym razem. Jest ich zadziwiająco sporo. Posiadacze iPhone’ów po zainstalowaniu aktualizacji iOS 16.4 będą mogli korzystać z 21 nowych emotikonów, dostaną tryb Voice Isolation dla połączeń telefonicznych, który nadaje priorytet głosowi użytkownika i blokuje hałas otoczenia, obsługę VoiceOver dla map w aplikacji Pogoda czy powiadomienia z aplikacji ze stron internetowych dodane do ekranu głównego. Nie zabrakło też poprawek. Firma rozwiązała problem, przez który żądania Poproś o zakup od dzieci mogły nie pojawiać się na urządzeniu rodzica oraz zoptymalizowała wykrywanie awarii w modelach iPhone 14 i iPhone 14 Pro.

Czytaj też: Na te funkcje właściciele iPhone’ów czekali od dawna. Jakie nowości przyniesie aktualizacja iOS 17?

Tyle, jeśli chodzi o te drobniejsze zmiany. Wraz z najnowszą wersją iOS w ręce użytkowników iPhone’ów trafia też funkcja automatycznego wykrywania zduplikowanych zdjęć i filmów w udostępnionej bibliotece zdjęć iCloud. Automatyczne wyszukiwanie duplikatów możecie już kojarzyć, bo Apple dodał je wraz z iOS 16, a teraz po prostu rozszerzył tę funkcję. Jej działanie pozostało natomiast bez zmian. Zduplikowane zdjęcia i filmy przechowywane w udostępnianej Bibliotece są przeszukiwane pod kątem duplikatów. Jeśli takowe zostaną odnalezione, automatycznie trafiają do sekcji Duplikaty w menu Narzędzia. Wchodząc tam, będziemy mogli podejrzeć wszystkie zduplikowane pliki, a wybierając opcję „Połącz” będzie można zamienić je w pojedyncze pliki, robiąc tym samym porządek w bibliotece.

Warto też wiedzieć, że funkcja nie tylko znajdzie pliki graficzne, które są dokładnymi duplikatami, ale również takie, które mogą stanowić ich alternatywne wersje o innej rozdzielczości czy ustawieniach jakości. Jak wygląda scalanie w tym przypadku? System automatycznie zachowa plik o najwyższej jakości. A w sytuacji, gdy usuniemy coś przez pomyłkę lub po prostu zmienimy zdanie, zawsze będzie można przywrócić pliki, bo usunięte kopie będą dostępne w albumie „Ostatnio usunięte”.

Funkcja automatycznego wykrywania duplikatów jest bardzo przydatna, zwłaszcza gdy z biblioteki iCloud korzystamy wspólnie z rodziną czy przyjaciółmi. Dzięki temu można zrobić tam trochę porządku, pozbywając się duplikatów. Tylko wcześniej najlepiej spytać się innych, czy na pewno mają kopie zapasowe zdjęć i filmów poza iCloud. Inaczej może się zdarzyć tak, że pozbawicie kogoś bliskiego ważnych dla niego plików, których później nie będzie mógł odzyskać.  

Aktualizacja iOS 16.4 powinna być już dostępna na wszystkich kwalifikujących się iPhone’ach, warto więc ją zainstalować.