Dlaczego energia wodna i innowacje nie idą w parze? 

Jak zauważają autorzy publikacji, która ukazała się na łamach Hydro Review, rząd Stanów Zjednoczonych obrał sobie za cel produkowanie w 100% czystej energii elektrycznej do 2035 roku. Z kolei tamtejsza gospodarka miałaby się stać bezemisyjna do 2050 roku. Do realizacji tego celu będzie potrzebna dywersyfikacja odnawialnych źródeł energii i wykorzystanie tego, co oferują ziemskie rzeki, morza czy oceany.
Dlaczego energia wodna i innowacje nie idą w parze? 

Nie da się jednak ukryć, że zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i wielu innych krajach plan wykorzystania odnawialnych źródeł energii skupia się na wietrze i słońcu. Oczywiście są też regiony takie jak Skandynawia, gdzie energia wodna cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W skali globalnej trendy są natomiast nieco inne. Przejawia się to między innymi słabo posuniętym wdrażaniem innowacyjnych technologii hydroenergetycznych.

Czytaj też: Piwo i energia odnawialna mają wiele wspólnego. To zasługa polskiej firmy

Jak się okazuje, duże przedsiębiorstwa hydroenergetyczne zazwyczaj patrzą na potencjalnie nowatorskie technologie ze sporym dystansem. Argumentują takie podejście tym, że nowe rozwiązania są często nieprzetestowane i niesprawdzone, co wiąże się z ryzykiem. Z kolei małe przedsiębiorstwa hydroenergetyczne nie dysponują wystarczającymi środkami, aby przeprowadzić solidne testy prototypów przed praktycznym ich wykorzystywaniem. Nie są również w stanie podjąć finansowego ryzyka, które może zakończyć się zainwestowaniem w coś, co nie spełni oczekiwań.

Energia wodna w większości miejsc na świecie ustępuje popularnością energii słonecznej oraz wiatrowej

Rozwiązaniem mogłoby być zachęcanie do podejmowania ryzyka, na przykład poprzez dotowanie mniejszych przedsiębiorstw bądź wspieranie większych w działaniach mających na celu stosowanie nowych, potencjalnie wydajniejszych rozwiązań. Jak podkreślają autorzy artykułu, innowacja może oznaczać ulepszenie pewnych aspektów i dodanie ich do już istniejących technologii. Wcale nie musi dochodzić do istotnych przetasowań czy zmian reguł gry. 

Czytaj też: Przyrost mocy energetyki wiatrowej wyhamował. Ponad połowę wyniku wykręcił jeden kraj

Pomijanie potencjału, jaki zapewnia energia wodna, może się na nas zemścić. Z tego względu warto wykorzystywać naturalne warunki środowiskowe do produkowania energii z niezwykle wydajnych jej źródeł. Energetyka wodna – obok słonecznej i wiatrowej – może stanowić równorzędną gałąź, za sprawą której ludzkość będzie mogła jeszcze lepiej realizować plany pozwalają na ograniczenie zmian klimatu. Jak na razie wypełnianie założeń idzie, w najlepszym wypadku średnio. Właśnie dlatego warto szukać alternatywny dróg.