Szyfr doskonały. Nowa metoda pozwala zaszyć tajne informacje w memach – nikt się nie zorientuje

Nawet nie wyobrażamy sobie tego, że przeglądając codziennie sieć, patrzymy na ogrom treści, które mogą kryć w sobie drugie dno, którego odkryje tylko garstka. Innymi słowy, patrzymy, ale nie widzimy i choć ukrywanie wiadomości w grafice nie jest niczym nowym, to właśnie okazało się, że nawet grafiki sztucznej inteligencji mogą kryć w sobie informacje przeznaczone dla nielicznych.
Sztuczna inteligencja Dall-e generująca grafiki
Sztuczna inteligencja Dall-e generująca grafiki

Patrzymy i nie widzimy, czyli jak grafiki sztucznej inteligencji mogą kryć w sobie tajemnice?

Na potrzeby tego artykułu pobawmy się w jegomościów w srebrnych czapeczkach na głowie i spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, jak mogłaby komunikować się rozproszona po całym świecie organizacja sterująca światem. Istnieje więc sobie taka tajemnicza światowa organizacja o enigmatycznej nazwie “Sieć”, która – podobnie jak Illuminati – trzęsie światem, steruje wydarzeniami i kreuje opinię publiczną tak, aby osiągnąć znane tylko sobie cele. Jak jej członkowie mogliby komunikować się ze sobą, zachowując stuprocentową anonimowość i pewność, że nigdy nie wpadną? Odpowiedź na to pytanie przynoszą krążące po świecie… memy.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja Google musi trenować przed premierą. Zgadnijcie, na kogo zrzucono to zadanie

Graficy też kradną, ale lepiej niż sztuczna inteligencja

Memy Sieci byłyby niczym każde inne śmieszne zdjęcia lub filmy, którymi ludzie dzieliła się w Internecie. Pojawiałyby się na portalach społecznościowych i w aplikacjach do przesyłania wiadomości, ale podczas gdy większość ludzi przewijałaby je bez zastanowienia, członkowie organizacji wiedzieliby o ich tajemnicy. Tajemnicy, którą można byłoby rozszyfrować tylko przy pomocy odpowiedniego oprogramowania z kluczem przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Członkowie Sieci mogliby tak dowiadywać się o najnowszych aktualizacjach trwających akcji oraz dalszych instrukcjach, działając subtelnie i ciągle w cieniu, a ich przywódcami byliby najznamienitsi memiarze.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja chwyciła za stery drona. Chińczycy musieli przerwać próbę po 90 sekundach

Dobra, czas ściągnąć folię aluminiową z głowy i pozwolić sieci 5G przywrócić niewolnicze myślenie. Czy ta powyższa historia to bzdury wyssane z palca? Oczywiście tak, ale tego typu komunikacja jest znana ludzkości od lat, więc steganografia w memach nie byłaby wcale takim głupim wykorzystaniem śmiesznych obrazków latających ciągle po sieci. Ta technika jest metodą ukrywania wrażliwych informacji w różnego typu treściach (od wiadomości tekstowych po nagrania i na grafikach kończąc) tak aby nie zostały wykryte przez niewtajemniczonych. Nie jest więc niczym nowym, ale właśnie doczekała się ciekawej implementacji.

Czytaj też: Czego pragnie sztuczna inteligencja? Bing jest z nami od niedawna, a już ma dość ludzi

Na serwerze arXive pojawiła się właśnie nowa technika steganograficzną (algorytm StegNet), która ukrywa tajne wiadomości bezpośrednio w grafikach generowanych przez SI, które wyglądają całkowicie niepodejrzanie. Technika ta ma być bardziej bezpieczna i wytrzymała względem innych metod steganografii, ale nie została jeszcze poddana recenzji lub testom przez niezależnych badaczy, więc może mieć pewne ograniczenia lub wady. Sama w sobie jest imponująca, bo zakodowany obraz może zostać zdekodowany przez inną sieć neuronową, która zna konkretny klucz szyfrowania, co zapewnia jej zupełnie nową warstwę bezpieczeństwa.