Od 2026 r. ta linia lotnicza uruchomi loty naddźwiękowe. Gdzie nas zabierze?

NEOM Airlines to nowa linia lotnicza, dedykowana obsłudze futurystycznego miasta o wartości 500 mld dolarów, które powstaje w północno-zachodniej części Arabii Saudyjskiej. Pierwszych rejsów możemy spodziewać się pod koniec 2024 r., a do 2026 r. mają pojawić się samoloty naddźwiękowe.
NEOM Airlines ruszą już w 2024 r. /Fot. Saudia

NEOM Airlines ruszą już w 2024 r. /Fot. Saudia

Saudyjska linia NEOM Airlines ma skupiać się wokół miasta przyszłości NEOM, choć siatka połączeń ma być systematycznie powiększana. Podstawowym założeniem jest obsługa lotów do i z NEOM.

Czytaj też: Największa pływająca struktura na świecie czyli sektor przemysłowy OXAGON w mieście przyszłości NEOM

Loty będą obsługiwane z lotniska NEOM Bay Airport (NUM), które zostało otwarte w 2019 r. i obsługuje loty linii Saudia i flyDubai – głównie krajowe, chociaż są także połączenia z Londynem oraz Dubajem. Samoloty we flocie NEOM Airlines mają być zasilane zrównoważonym paliwem, a catering skupiać się na jedzeniu pochodzącym wyłącznie z lokalnych upraw. Zgodnie z ideą miasta NEOM, które ma być w pełni samowystarczalne i energooszczędne, nie ma miejsca na przypadkowe decyzje.

Jak czytamy w komunikacie NEOM Airlines:

Linia lotnicza ma na celu podniesienie każdego punktu styku z wciągającym i cyfrowo ulepszonym doświadczeniem, rozpoczynającym się na długo przed wejściem na pokład samolotu.

Ta linia lotnicza zabierze nas do miasta przyszłości

Przewoźnik będzie przedłużeniem i wizytówką miasta NEOM. Ma odzwierciedlać wszystkie najważniejsze wartości projektu miasta przyszłości. Jak przekonuje Klaus Goersch, dyrektor generalny linii NEOM Airlines, ostateczną ambicją przewoźnika jest sprawienie, by klienci “nie myśleli o byciu w samolocie czy na lotnisku, ale po prostu cieszyli się tym doświadczeniem”.

Przewoźnik skupia się na technologii, ale oznacza to również modernizację istniejącej floty. Linia lotnicza jest już w trakcie rozmów z producentami samolotów, wnętrz i siedzeń, ale prawdziwa magia zadzieje się w okolicach 2026 roku. To właśnie wtedy we flocie mają pojawić się “nowe, innowacyjne samoloty – elektryczne, napędzane wodorem lub naddźwiękowe”.

Lotnisko NEOM Bay Airport (NUM) już działa /Fot. Saudia

Warto wspomnieć, że Arabia Saudyjska przyznała wieloletni kontrakt amerykańskiej firmie konsultingowej AECOM na świadczenie usług doradczych w zakresie zarządzania projektem dla międzynarodowego lotniska NEOM. Mowa o obsłudze projektu na wszystkich etapach – od planowania, przez wykonanie, testy, oddanie do użytku, gotowość operacyjną, aktywację i serwisowanie.

Czytaj też: Budowla rodem nie z tego świata. Arabia Saudyjska postawi futurystyczny sześcian w centrum miasta przyszłości

Co więcej, Arabia Saudyjska niedawno uruchomiła nowego narodowego przewoźnika Riyadh Air – linia ta ma również latać do NEOM. Uruchomienie Riyadh Air jest częścią strategii królestwa, która ma pomóc w rozruszaniu przemysłu turystycznego i uczynić go bardziej popularnym miejscem wypoczynku i biznesu.