Polak z prestiżową nagrodą. Zobacz zachwycające fotografie z drona

Fotografia dronowa to stosunkowo nowa dziedzina sztuki fotograficznej. Powstała wraz z pojawieniem się dostępnych dla każdego i łatwych w pilotażu aparatów latających, wyposażanych rutynowo w coraz lepsze kamery. Unikalna perspektywa, z jaką na świat patrzy dron, pozwala na uzyskanie ujęć dawniej niedostępnych dla zwykłych miłośników fotografii. Tym bardziej cieszy, że w corocznym konkursie SkyPixel 8th Annual Photo & Video Contest w dziesiątce najlepszych fotografów znalazł się Polak.
Polak z prestiżową nagrodą. Zobacz zachwycające fotografie z drona

Michał Sadowski znany jest internautom przede wszystkim jako CEO firmy Brand24, jednak “po godzinach” jest też znakomitym fotografem, który niejednokrotnie już zdobywał uznanie na arenie międzynarodowej. Tym razem udało mu się znaleźć wśród laureatów prestiżowego konkursu fotografii dronowej.


Michałowi serdecznie gratulujemy, a ja zachęcam do przyjrzenia się także innym fotografiom.

10 najlepszych zdjęć ze SkyPixel 8th Annual Photo & Video Contest

fotografia
Lava Lizard by Michal Sadowski | SkyPixel

Praca Michała Sadowskiego nosi tytuł Lava Lizard wygrała w kategorii „natura” – fotografia przedstawia wylew gorącej lawy z wulkanu Fagradalsfjal, który przypadkiem przybrał formę niezwykle podobną do ognistej jaszczurki na czarnym tle wulkanicznego terenu. Zdjęcie wygląda niesamowicie (pewnie równie niesamowicie wyglądała cała erupcja), a zauważenie podobieństwa w tych warunkach wymagało znakomitego oka i niezwykłej spostrzegawczości.

fotografia
囚笼 by 是梨某人啊 | SkyPixel

Nie pokuszę się o określenie co dokładnie przedstawia jedno ze zwycięskich zdjęć w kategorii „portret” – ale nie umniejsza to w niczym twórcy, nie sposób bowiem odmówić fotografii „tego czegoś”.

fotografia
Friendship by xxiamandixx | SkyPixel

Drugie nagrodzone zdjęcie w tej kategorii nosi tytuł „Friendship” i jest bardzo nietypowym grupowym zdjęciem pamiątkowym – chciałoby się, aby wszystkie zdjęcia pamiątkowe takie były.

fotografia
彩色百叶窗 by 蒋小翼 | SkyPixel

Równie interesująco wyglądają najlepsze zdjęcia w kategorii „architektura” – tu ściana domu okna z kolorowymi zasłonami przyciąga wzrok znacznie bardziej niż suchy opis…

fotografia
The Maze Runner by melzagers | SkyPixel

…a tu niesamowity belgijski labirynt, w centrum którego stoi z żółtą parasolką przyjaciel fotografa.

fotografia
光影运动场 by 潘潘 | SkyPixel

Zwycięskie zdjęcie w kategorii „sport” przedstawia bieżnię i biegaczy z góry – uwagę zwraca tu przede wszystkim niesamowity, plastyczny światłocień.

Pozostałe nagrodzone zdjęcia należą do kategorii „natura”:

fotografia
《大地之“花”》 by 沈阳云河 | SkyPixel
fotografia
工业伤痕-燃烧的大地 by 韩凯 | SkyPixel

fotografia
Harvesting grass by huybank | SkyPixel

Grand Prix

fotografia
Floral Dress by Khánh Phan | SkyPixel

Na zakończenie zdobywca nagrody głównej w kategorii fotografii – portret „Floral Dress” wykonany przez wietnamską fotografkę Khánh Phan o tytule „Floral Dress”, przedstawiający kobiety zbierające lilie wodne.

Czytaj też: Zdjęcie niedźwiedzi buszujących po domu zachwyciło cały świat. Jak powstało? (chip.pl)

Zdjęcia z drona to unikalna perspektywa

Fotografia dronowa pozwala spojrzeć na świat z góry, w sposób, jaki do niedawna zarezerwowany był w zasadzie dla pilotów lub fotografów lotniczych. Zarazem jednak pozwala zbliżyć do fotografowanych obiektów w sposób niedostępny kiedyś. Powyższe zdjęcia są znakomitym dowodem na ogromny potencjał takiej fotografii. A ja raz jeszcze gratuluję Michałowi Sadowskiemu, że znalazł się w gronie zwycięzców.