Pompa ciepła na propan. Jej zastosowania będą szersze niż dotychczas

Firma Mitsubishi Electric ma nową propozycję dla tych, którzy chcieliby zaopatrzyć się w pompę ciepła. Takowa może zastąpić dotychczas stosowane urządzenia, a podstawę jej działania stanowi propan.
Pompa ciepła na propan. Jej zastosowania będą szersze niż dotychczas

To właśnie on pełni funkcję czynnika chłodniczego, a urządzenie może wytwarzać od 5 kW do 8,5 kW ciepła. Jeśli natomiast chodzi o ciepłą wodę, to może ją podgrzewać do temperatury 75 stopni Celsjusza. 

Czytaj też: Fotowoltaika może działać nawet na morzu. Dlaczego to tak ważne?

Dzięki naszym modelom Ecodan z czynnikiem chłodniczym R290 w wersji monoblokowej oferujemy naszym klientom wejście na rynek renowacji ze stosunkowo wysokimi temperaturami zasilania opartymi na naturalnym czynniku chłodniczym. wyjaśnia przedstawiciel firmy, Dror Peled

Monoblok R290 Ecodan ma być dostępny w wariantach grzewczych wynoszących 5 kW, 6 kW i 8 kW. W planach Mitsubishi Electric znajdują się rzekomo pomysły dotyczące rozszerzenia serii o modele o wyższej mocy grzewczej. W grę wchodzą nawet wartości dochodzące do 14 kW, choć tego typu warianty mogłyby się pojawić na rynku dopiero w kolejnych latach.

Jeśli chodzi o obecną wersję, to taka pompa ciepła ma podgrzewać wodę do 75 stopni Celsjusza przy temperaturze powietrza znajdującego się na zewnątrz wynoszącej -15 stopni Celsjusza. Gdy natomiast termometry na zewnątrz pokazują -25 stopni Celsjusza, to pompa może podgrzać wodę do 65 stopni. Najbardziej optymalny wariant pod względem zużycia energii to natomiast 55 stopni Celsjusza.

Pompa ciepła od Mitsubishii Electric ma podgrzewać wodę do 75 stopni Celsjusza przy -15 stopniach na zewnątrz

R290 Ecodan to układ monoblokowy, w którym znajduje się możliwość dodania modułu wodnego w formie jednostki wewnętrznej bądź zasobnika buforowego służącego do magazynowania ciepłej wody użytkowej o pojemności 200 lub 300 litrów. W ofercie znajduje się wyłącznie pompa ciepła w wersji monoblokowej, co jest następstwem wymogów bezpieczeństwa dla pomp ciepła wykorzystujących propan jako czynnik chłodniczy w zastosowaniach mieszkaniowych.

Czytaj też: Wodór czy pompy ciepła – co opłaca się bardziej? Odpowiedź nie jest taka oczywista

Na jakiej zasadzie działa w ogóle pompa ciepła? Krótko mówiąc, takie urządzenie wykorzystuje różnice temperatur. Maszyna wymusza przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o temperaturze wyższej. Pompa musi być napędzana energią, dlatego często łączy się ją z panelami fotowoltaicznymi, które zapewniają całemu układowi zasilanie. Taki duet jest szczególnie opłacalny i w ostatnich latach cieszy się ogromną popularnością.