Folia przekierowuje światło, a wydajność fotowoltaiki rośnie. Nowe rozwiązanie prosto z Finlandii

Fińska firma Intelligent Control Systems opracowała rozwiązanie pozwalające na zwiększenie wydajności konwersji mocy w modułach fotowoltaicznych z heterozłączem. To z kolei oznacza wzrost wydajności energetycznej. 
Folia przekierowuje światło, a wydajność fotowoltaiki rośnie. Nowe rozwiązanie prosto z Finlandii

W czasie testów wydajności wyniki okazały się naprawdę zadowalające. Jak wykazały eksperymenty, wykorzystanie folii Solar Energy Optics w dwóch różnych wersjach zapewniło wzrost wydajności konwersji energii kolejno o 0,66% i 0,75%. Być może takie wartości wydają się niewielkie, lecz w rzeczywistości odpowiadają zwiększeniu wydajności energetycznej o 3,3% i 3,8%. A to już wskaźniki, na które warto zwrócić uwagę. 

Czytaj też: Fotowoltaika i turbiny wiatrowe zmiotły elektrownie węglowe. Mamy rekord

Jak w ogóle działa przytoczone rozwiązanie? Poprzez użycie Solar Energy Optics inżynierowie byli w stanie zmniejszyć straty w obszarze granicznym ogniw słonecznych z heterozłączem. Aby tak się stało wystarczyło nałożyć folię na wewnętrzną stronę przedniej szyby modułu. W efekcie światło zostało przekierowywane z mniej wydajnych krawędzi do tych o wyższej wydajności.

Dzięki folii Solar Energy Optics energetyczna wydajność fotowoltaiki może wzrosnąć nawet o 3,8%

Na potrzeby eksperymentów naukowcy zastosowali takie rozwiązanie w odniesieniu do dwóch modułów: wyposażonych w kolejno 120 i 144 ogniwa. Odstępy wynosiły 2 milimetry. Wykorzystano także białą warstwę spodnią. Jak wyjaśniają przedstawiciele fińskiego przedsiębiorstwa, wykorzystując pomysł tamtejszych naukowców w miejsce przezroczystych modułów dwustronnych lub pozbawionych przerw, da się osiągnąć wzrost wydajności przekraczający 3,5%. 

Nawet jeśli wartości, o których mówimy, wydają się stosunkowo niewielkie, to w przypadku fotowoltaiki każdy kolejny procent wzrostu jest na wagę złota. Dzięki temu można wyprodukować więcej energii, bez zwiększania powierzchni pokrytej modułami fotowoltaicznymi. Oszczędza się także surowce potrzebne do ich produkcji. 

Czytaj też: Tajny składnik na ratunek. Dzięki niemu fotowoltaika jest niemal przezroczysta

Oczywiście wyzwań w tym zakresie jest jeszcze wiele, choćby w postaci konieczności magazynowania energii oraz wydłużania żywotności samych paneli. Ta ostatnia kwestia wywołuje niemało kontrowersji wśród przeciwników fotowoltaiki. Jak twierdzą, produkcja paneli prowadzi do emisji gazów cieplarnianych, a ze względu na ich ograniczoną przydatność i brak możliwości przeprowadzenia pełnego recyklingu trudno nie odnieść wrażenia, że takie rozwiązania są mniej ekologiczne niż byśmy tego chcieli.