Latająca pełna klatka. DJI Inspire 3 powoduje opad szczęki

Nieczęsto piszemy o plotkach dotyczących nadchodzących premier sprzętu – chyba że są wyjątkowo smakowite. Tak chyba można określić plansze informacyjne dotyczące spodziewanego drona DJI Inspire 3, a szczególnie jego kamery.
DJI Inspire 3
DJI Inspire 3

DJI Inspire 3 – co o nim wiemy przed premierą?

Według niepotwierdzonych informacji DJI Inspire 3 będzie podobny do swojego poprzednika, choć w sylwetce da się zauważyć także zmiany. Kadłub jest smuklejszy, na dziobie zainstalowana została szerokokątna kamera Night Vison z sensorem 1/1.8 i obiektywem o kącie widzenia 161° – ma przekazywać obraz FHD 60 fps dla pilota. Ramion drona oraz śmigła napędowe mogą być składanie do transportu bez konieczności demontażu.

DJI Inspire 3

Zestaw czujników automatycznego systemu wykrywania przeszkód i kontroli położenia w DJI Inspire 3 ma składać się z sześciu kamer fisheye, dwóch szerokokątnych i skierowanego do dołu czujnika ToF. System lokalizacji satelitarnej ma być trójsystemowy – przy użyciu dwóch ceramicznych DJI dokładność lokalizacji ma być rzędu pojedynczych centymetrów. Dron na jednym ładowaniu ma być zdolny do 28 minut lotu.

Nowa kamera główna DJI Inspire 3 – pełna klatka na sterydach

Wraz z DJI Inspire 3 zadebiutuje także nowa kamera. Jej sercem ma być pełnoklatkowy sensor 44,6 Mpix, współpracujący z wymienną optyką z bagnetem DL, obsługujący podwójną czułość ISO (800/4000) i zdolny do uzyskania dynamiki 14+ EV.

DJI Inspire 3

Dostępne obiektywy mają ogniskowe 18 mm, 24 mm, 35 mm oraz 50 mm – wszystkie o jasności f/2.8. Maksymalna rozdzielczość zdjęć to 8192 x 5456 pikseli, a video 8192 x 4320.

Zobacz także: Polak z prestiżową nagrodą. Zobacz zachwycające fotografie z drona (chip.pl)

W trybie wideo można liczyć na nagrania do 4K 120 kl./s, do których wykorzystywana będzie cała powierzchnia matrycy, bez cropu. Osobno dostępny będzie także tryb 8K z klatkażem do 75 kl/s – wymagać on będzie dodatkowej inwestycji w oprogramowanie pozwalające na pracę w trybie ProRES RAW (a dodatkowo także w CinemaDNG). Wbudowany dysk SSD ma pojemność 1 TB – dane z drona można zgrywać na komputer bezpośrednio, używając zwykłego kabla USB-C.

Tanio nie było i nie będzie

DJI Inspire 3, podobnie jak poprzednie modele, nie będzie raczej sprzętem dla amatorów – z pełni możliwości będą w stanie skorzystać tylko profesjonaliści, filmowcy, specjaliści od nagrań sportowych itp. Cena najnowszej odsłony ustalona została w przedsprzedaży na 15249 euro – najtańsza wersja poprzednika kosztowała około 3400 euro. W polskich sklepach DJI Inspire 3 wyceniony jest na 73200 zł, a obiektywy to koszt około 7000 zł za sztukę.

Aktualizacja po premierze

DJI Inspire 3 doczekał się właśnie oficjalnej prezentacji. W zasadzie wszystkie przecieki się potwierdziły, mamy też garść nowych lub bardziej szczegółowych informacji:

  • dron ma nowy korpus, z poprawioną aerodynamiką
  • kamera FOV w nocy jest w stanie przesyłać wysokiej jakości, płynny obraz FHD 60 kl./s
  • nowy sterownik ma dwukrotnie większy zasięg niż ten z Inspire 2
  • centymetrowa dokładność nawigacji wymaga użycia naziemnej bazy RTK
  • konstrukcja gimbala pozwala na 360° swobody w osiach Pan i Tilt, a przy opuszczonym podwoziu kamera może być skierowana w górę pod kątem 80°.
  • oprogramowanie pozwala na szczegółowe programowanie i powtarzanie tras i zachowania drona, można także dzięki 3D Dolly symulować klasyczne narzędzia do pracy z kamerą.
  • Nowa kamera pełnoklatkowa X9-8K Air pracuje w trybie ProRes RAW z maksymalną rozdzielczością 8K 75 kl/s i 8K 25 kl/s w CinemaDNG
  • Dual Native ISO działa z czułościami 800 / 4000 ISO do 30 kl./s, w wyższych klatkażach jest to 320 / 1600 ISO, uzyskiwana dynamika przekracza 14 EV.
  • Wraz z DJI Inspire 3 debiutuje ultralekki obiektyw z włókien węglowych, DL 18 mm f/2.8, w planie jest też teleobiektyw.