Liczby losowe jeszcze nigdy nie były generowane tak szybko. Jak udało się osiągnąć rekordowe tempo?

Jak wyjaśniają autorzy publikacji zamieszczonej w PRX Quantum, stworzone przez nich urządzenie pozwala na kilkukrotnie szybsze generowanie liczb losowych, niż miało to miejsce w przypadku dotychczas stosowanych metod.
Liczby losowe jeszcze nigdy nie były generowane tak szybko. Jak udało się osiągnąć rekordowe tempo?

Pozornie losowe zdarzenia, takie jak wynik rzutu monetą czy szansa na nadejście burzy, wcale nie są losowe. W teorii można je przewidzieć, o ile wyliczy się poszczególne aspekty odpowiedzialne za końcowy rezultat. W przypadku układów kwantowych sprawy są nieco bardziej skomplikowane. 

Czytaj też: Przechowują informacje w niedostępny wcześniej sposób. Pamięć kwantowa znowu zachwyca

Tzw. kwantowe generowanie liczb losowych pozwala na tworzenie nieprzewidywalnych liczb dzięki nieodłącznej losowości charakterystycznej dla mechaniki kwantowej. To z kolei toruje drogę do powstawania narzędzi komunikacyjnych i kryptograficznych, opartych właśnie na niezawodnych, szybkich i nieprzewidywalnych generatorach liczb losowych.

Rozwiązanie, o którym mowa w tym przypadku, mierzy cechy pola elektrycznego stanu kwantowego. Pozwala to na ciągłe śledzenie aktywności wirtualnych cząstek. Stany kwantowe są jednak podatne na wpływ różnego rodzaju zakłóceń z otoczenia, dlatego konieczne okazuje się identyfikowanie źródeł potencjalnych szumów i uwzględnianie ich wpływu. Ostatecznie poprawia to czułość układu na rzeczywiste wahania losowe.

Liczby losowe generowane z użyciem nowej metody mogą doprowadzić do powstania wydajniejszych aplikacji komunikacyjnych i kryptograficznych

Identyfikujemy dwa oddzielne źródła informacji pobocznych: klasyczne, spowodowane dodatkowym szumem elektrycznym do szumu próżniowego oraz kwantowe, które powstaje w wyniku splątania środowiska z systemem używanym do wyodrębniania liczb losowych. Ważne jest, aby zminimalizować wyciek informacji przez te poboczne kanały informacyjne, aby uzyskać generator o wysokiej wydajności. czytamy w artykule

Czytaj też: Czarna dziura, jakiej jeszcze nie widzieliśmy. Teleskop Webba znowu w akcji

Według członków zespołu badawczego, udało im się osiągnąć szybkość generowania rzędu 100 Gb/s, co stanowi rekord w zakresie kwantowego generowania liczb losowych. Przekonują oni, że ich bezpieczny generator powinien być szczególnie pomocny w odniesieniu do projektowania aplikacji komunikacyjnych i kryptograficznych nowej generacji.