Turbiny wiatrowe nie będą już takie same. Nadchodzi “drewniana” rewolucja

Turbiny wiatrowe w Szwecji przechodzą rewolucję. Już wkrótce pojawią się konstrukcje na drewnianych wieżach, co powinno znacznie zwiększyć zdolności produkcyjne przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla. Śladem Skandynawów mogą pójść kolejne kraje.
Turbiny wiatrowe nie będą już takie same. Nadchodzi “drewniana” rewolucja

Modvion i RWE Renewables Sweden AB nawiązały współpracę na dostawę drewnianych wież dla farm wiatrowych w Szwecji. Ambitny projekt dotyczy jedynie jednostek lądowych RWE, ale ponieważ firma ta jest wiodącym dostawcą energii odnawialnej, plany długofalowe są ambitne. Mimo iż symulacje komputerowe wykazały, że takie rozwiązanie ma sens pod wieloma względami, to konieczna jest jego weryfikacja w terenie. Drewniane wieże RWE mogą zapoczątkować prawdziwą rewolucję.

Widzimy, że modułowe wieże z drewna klejonego mają znaczny potencjał rynkowy i mogą przyczynić się do obniżenia kosztów nowej produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych poprzez zastąpienie stali i betonu przyjaznym dla środowiska i klimatu drewnem. RWE będzie oceniać drewnianą wieżę Modvion pod kątem potencjalnego zastosowania w przyszłych farmach wiatrowych. Lars Borisson, Head of Onshore Origination & Development Nordics w RWE Renewables

Turbiny wiatrowe czeka rewolucja

Mimo iż to wirnik jest najbardziej rozpoznawalnym elementem turbiny wiatrowej, kluczowa jest sama wieża, która go podtrzymuje. Ma ona zazwyczaj postać stalowej rury, kratownicy lub żelbetonowej rury. Zdarzają się maszty utrzymywane w poziomie za pomocą lin, ale stosuje się je tylko w małych turbinach.

Czytaj też: Fotowoltaika i turbiny wiatrowe zmiotły elektrownie węglowe. Mamy rekord

Większość dużych elektrowni ma stalowe wieże, o przekroju 20-30 m, które są dostarczane na miejsce budowy w częściach. Każdy metr oznacza dodatkowe koszty, więc optymalna jej wysokość to wypadkowa wielu czynników. Szacuje się, że wieżą o wysokości 50 m waży ok. 40 ton.

Drewniane turbiny wiatrowe wkrótce w Szwecji /Fot. RWE

Przemysł wiatrowy chce wyższych turbin, a opatentowana przez Modvion wieża stanowi opłacalne rozwiązanie. Laminowane drewno jest mocniejsze niż stal proporcjonalnie do swojej wagi, co oznacza lżejsze wieże i mniejsze zapotrzebowanie na kosztowne wzmocnienia. Warto pamiętać, że budowanie z wykorzystaniem drewna umożliwia radykalną redukcję emisji w porównaniu z konwencjonalnymi materiałami, takimi jak stal czy beton.

Nasza technologia może pomóc przemysłowi wiatrowemu radykalnie zmniejszyć emisję, ułatwiając jednocześnie budowę wyższych wież w celu osiągnięcia silniejszych wiatrów. Wspaniale jest widzieć wiodące firmy, takie jak RWE, które szukają wsparcia dla innowacji umożliwiających uzyskanie energii odnawialnej z materiałów odnawialnych. Maria-Lina Hedlund, CFO Modvion

Stal prawdopodobnie jeszcze przez długi czas będzie dominującym elementem wielu części wiatrowych, ale drewniane wieże mają potencjał, aby stać się ważnym materiałem uzupełniającym.

Czytaj też: Turbiny wiatrowe będą zachowywały się jak palmy i to świetna wiadomość

Pierwsza komercyjna turbina wiatrowa na drewnianej wieży Modvion zostanie zainstalowana w ciągu 2023 roku. Konstrukcja z 2-megawatową turbiną będzie miała 150 metrów wysokości. Firma ma w planach stopniowe zwiększanie mocy turbin, aż do 6 MW.