Chiny pękają z dumy na myśl o swoim wynalazku. Jakim cudem chcą polecieć tak szybko w kosmos?

Rozwój lotnictwa trwa i dąży do tego, aby latanie było szybsze, tańsze, a przede wszystkim otwierało nowe możliwości i szkodziło środowisku w mniejszym stopniu. Ostatnio to Chiny dokonały znaczącego przełomu w dążeniu do rozwijania technologii lotniczej i kosmicznej w tym zakresie.
Chiny pękają z dumy na myśl o swoim wynalazku. Jakim cudem chcą polecieć tak szybko w kosmos?

Nowy tunel aerodynamiczny ma potencjał odmienić lotnictwo. Rozwinie samoloty i rakiety kosmiczne… ale też pociski wojskowe

Chiny pochwaliły się otwarciem hipersonicznego tunelu aerodynamicznego JF22, który został właśnie oddany do użytku. Jest zlokalizowany w Instytucie Mechaniki Chińskiej Akademii Nauk (IMCAS) w Pekinie i stanowi znaczący krok do przodu w chińskich możliwościach badawczych w dziedzinie lotnictwa i kosmonautyki. Wszystko przez to, że ten najnowocześniejszy obiekt może zrewolucjonizować badania i rozwój obu dziedzin, odgrywając kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości lotnictwa. Może również wzmocnić pozycję Chin jako światowego lidera w dziedzinie innowacji lotniczych.

Czytaj też: Nie ukryjesz swoich myśli przed Chińczykami. Mają sprzęt do ich odczytywania

Jak sugeruje sama nazwa tunelu, ten będzie skupiał się na prędkościach hipersonicznych, czyli tych powyżej Mach 5, a więc około 6174 km/h, które od dłuższego czasu stanowią wysokie wyzwanie dla projektowania i inżynierii samolotów. Chiński obiekt będzie jednak o tyle wyjątkowy, że pozwoli na symulowanie prędkości ponad nie Mach 5, a Mach 30, a więc rzędu 37000 km/h. Dzięki temu naukowcy będą mogli dokładnie odtworzyć te wymagające warunki bezpośrednio na ziemi i zebrać cenne dane, a nie ograniczać się do rzeczywistych testów w locie, które mogą kosztować majątek.

Tunel JF22 ma średnicę rzędu 4 metrów, co przewyższa m.in. podobne obiekty we władaniu NASA i pozwala badaczom na testowanie w tunelu większych obiektów, a nawet całych broni (pocisków) i tym samym uzyskiwać bardziej realistyczne dane co do lotu. Jednak tym, co naprawdę wyróżnia JF22, jest jego wyjątkowa zdolność do symulowania ekstremalnych warunków lotu napotykanych podczas lotu hipersonicznego z niespotykaną dotąd precyzją i wydajnością. Wszystko to dzięki “unikalnej technologii”, która umożliwia mu osiąganie prędkości nawet do 30 Mach, zużywając przy tym mniej energii niż konwencjonalne tunele aerodynamiczne.

Czytaj też: Chiny zbierają laury gdzie popadnie. O takich ogniwach słonecznych jeszcze nie słyszeliście

Zdolność tego tunelu aerodynamicznego do symulacji prędkości hipersonicznych umożliwia naukowcom i inżynierom badanie wpływu ekstremalnych temperatur, sił aerodynamicznych i naprężeń strukturalnych na modele samolotów. Taka wiedza ma kluczowe znaczenie w projektowaniu i optymalizacji technologii lotniczych nowej generacji, a w tym pocisków hipersonicznych, samolotów kosmicznych i samolotów cywilnych. Nic więc dziwnego, że wedle oczekiwań hipersoniczny tunel aerodynamiczny JF22 odegra kluczową rolę w przyspieszeniu postępów Chin w różnych dziedzinach lotnictwa i kosmonautyki.

Ten najnowocześniejszy obiekt będzie wspierał bieżące wysiłki kraju na rzecz rozwoju pojazdów hipersonicznych zdolnych do poruszania się z niewiarygodnymi prędkościami przy jednoczesnym zachowaniu stabilności i kontroli. Ułatwiając kluczowe badania i testy, JF22 utoruje drogę do postępów w projektowaniu aerodynamicznym, systemach ochrony termicznej, technologiach napędowych i nie tylko. Sama zdolność tunelu do symulowania warunków panujących na dużych wysokościach pomoże w rozwoju zaawansowanych silników rakietowych i systemów transportu kosmicznego. Postępy te nie tylko zwiększą możliwości Chin w zakresie eksploracji kosmosu, ale także przyczynią się do zwiększenia globalnego zrozumienia lotu hipersonicznego i napędu.

Czytaj też: Chińczycy produkują wodór ze słonej wody. Znaleźli sposób, jak zrobić to tanio

Z jednej strony Chiny otworzyły tym tunelem furtkę do jeszcze bardziej zaawansowanych samolotów oraz rakiet, ale musimy pamiętać, że tego typu technologie są aktualnie rozwijane głównie z myślą o zastosowaniach wojskowych. To z kolei rodzi problemy, bo szybki rozwój pocisków hipersonicznych, a więc tych “nowych atomówek”, których nie można zestrzelić, budził obawy o możliwość destabilizacji wyścigów zbrojeń i braku równowagi strategicznej. Jeśli więc za kilka lat obudzimy się w świecie, w którym to hipersoniczne bronie będą trzymać inne państwa w ryzach tak, jak broń atomowa, to zapewne tunel aerodynamiczny JF22 odegra w tym znaczną rolę.

PS – po więcej materiałów najwyższej jakości zapraszamy na Focus Technologie. Subskrybuj nasz nowy kanał na YouTubie!