Japonia opracowuje nową broń. Z nią żadna wroga marynarka wojenna nie zagrozi krajowi

Wojna się zmienia, a rozwijająca się technologia umożliwia tworzenie jeszcze bardziej skutecznych broni. Właśnie dowiedzieliśmy się, że Japonia rozpoczęła realizację nowego projektu przeciwokrętowych pocisków manewrujących, które całkowicie odmienią możliwości przeciwokrętowe kraju.
Japonia opracowuje nową broń. Z nią żadna wroga marynarka wojenna nie zagrozi krajowi

Z tymi pociskami przeciwokrętowymi Japonia rozgromi wrogą flotę i zadba o bezpieczeństwo

Podjęta przez Japonię inicjatywa jest związana z nowymi manewrującymi pociskami przeciwokrętowymi (ASCM – Anti-Ship Cruise Missile), które to mają być wystrzeliwane nie tylko z innych okrętów, ale też wyrzutni lądowych oraz różnych platform latających. Z aktualnych informacji wynika, że ASCM będą miały zasięg ponad 300 kilometrów, a do naprowadzania na wrogie cele wykorzystają kombinację nawigacji inercyjnej, naprowadzania satelitarnego i terminalnego. Japonia ma zamiar przeznaczyć na rozwój tych pocisków około 33,5 miliarda jenów (300 milionów dolarów) i szacuje, że związany z tym proces potrwa sześć lat, choć pierwsze testowe wystrzelenie planowane jest już na 2027 rok.

Czytaj też: Japonia szykuje się na najgorsze. Najnowsze zbrojenie obejmie niebotyczne kontrakty na pociski

Nowe pociski mają na celu zwiększenie zdolności Japonii do obrony jej odległych wysp i powstrzymania potencjalnych wrogów przed naruszaniem jej interesów morskich. Oczywiście kraj jest już w stanie bronić swoich ziem w tym zakresie, bo ma na służbie kilka typów pocisków ASCM pokroju Typu 88, Typu 90 i XASM-3, ale każdy z nich ma inne możliwości oraz wykorzystuje różne platformy startowe. Ten nowy pocisk rozwiąże oba problemy, bo poza wysokimi możliwościami będzie jednocześnie kompatybilny z różnymi platformami, wśród których mają znaleźć się m.in. myśliwce F-15J, morskie samoloty patrolowe P-1, systemy obrony wybrzeża Typu 12 i przyszłe okręty nawodne.

Czytaj też: Japonia i USA łączą siły. Ich nowa broń poskromi siły najgroźniejszych wrogów

Ta inicjatywa jednoznacznie świadczy o proaktywnym podejściu Japonii do modernizacji jej zdolności wojskowych. Inwestując w najnowocześniejszą technologię rakietową, Japonia dąży do wzmocnienia swojej pozycji odstraszania i utrzymania solidnej obrony przed potencjalnymi zagrożeniami morskimi. Nie bez powodu, bo ten archipelagowy kraj znajduje się w bliskim sąsiedztwie krytycznych szlaków morskich, co zwyczajnie wymusza na nim ponadprzeciętne dbanie o bezpieczeństwo swoich okolicznych wód.

Czytaj też: Japonia przekonała się o potędze lotnictwa USA. Zachwycicie się tymi zdjęciami

Zaawansowane przeciwokrętowe pociski manewrujące będą wyjątkowo skutecznym środkiem odstraszającym przed potencjalną agresją w regionie oraz idealną ochroną integralności terytorialnej i interesów Japonii. Wszystko to przy ciągłym spełnianiu powojennych traktatów oraz ustaleń, wedle których kraj może skupiać się wyłącznie na rozwijaniu technologii wojskowej do obrony, a nie ataku.

PS – po więcej materiałów najwyższej jakości zapraszamy na Focus Technologie. Subskrybuj nasz nowy kanał na YouTubie!