Komputer kwantowy kontra superkomputer. Na placu boju pozostał tylko jeden gracz

Firma IBM podzieliła się rezultatami porównania, za sprawą którego zestawiono ze sobą wyniki osiągane przez komputer kwantowy Eagle oraz superkomputer. 
Komputer kwantowy kontra superkomputer. Na placu boju pozostał tylko jeden gracz

Nie ma co trzymać was dłużej w niepewności: zwycięzcą tego starcia na szczycie okazał się wspomniany Eagle. Komputer kwantowy znacznie lepiej radził sobie z rozwiązywaniem złożonych obliczeń matematycznych. Przy okazji naukowcy związani z tym przedsięwzięciem po raz pierwszy zaprezentowali, jak komputery kwantowe mogą generować dokładne wyniki z wykorzystaniem ponad 100 kubitów.

Czytaj też: Powstaje nowy rodzaj komputera kwantowego. To zasługa ostatnich eksperymentów z fononami

Eagle posiada bowiem 127 bitów kwantowych, które mają ogromną przewagę względem klasycznych bitów, ponieważ mogą znajdować się w stanie superpozycji. Dzięki temu mogą przyjmować wartości 0, 1, a nawet obie jednocześnie. To przekłada się na szybsze wykonywanie obliczeń, co gwarantuje istnienie gigantycznych możliwości z zakresu rozwiązywania różnego rodzaju problemów matematycznych. 

Komputer kwantowy Eagle od IBM posiada 127 kubitów, czyli bitów kwantowych

Dzięki dalszemu rozwojowi tej technologii możliwe powinno stać się dokonanie postępu w wielu różnych dziedzinach. Zalicza się do nich między innymi produkowanie lepszych nawozów, projektowanie wydajniejszych baterii czy tworzenie nowych leków. Niestety, nie wszystko przebiega idealnie, ponieważ systemy kwantowe zmagają się z różnego rodzaju zakłóceniami, w konsekwencji których pojawiają się błędy. Stanowi to następstwo podatności kubitów na szumy pochodzące z otoczenia.

Szczegóły przeprowadzonych niedawno eksperymentów zostały zaprezentowane na łamach Nature. Autorzy badań, będą przedstawicielami Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, przeprowadzili symulacje zarówno na komputerze kwantowym Eagle, jak i na zaawansowanych komputerach znajdujących się w NERSC należącym do Lawrence Berkeley National Lab oraz w Purdue University. 

Zespołowi badawczemu przewodził Abhinava Kandali. Wraz ze współpracownikami zlecił on maszynom obliczenie najbardziej prawdopodobnego zachowania zbioru cząstek, takich jak atomy. Do pewnego momentu zarówno superkomputery jak i komputer kwantowy w podobny sposób radziły sobie z tym wyzwaniem, lecz wraz ze wzrostem poziomu trudności na placu boju pozostał tylko jeden gracz. Był nim rzecz jasna komputer kwantowy Eagle. 

Czytaj też: Ale STOS! Politechnika Gdańska będzie miała najszybszy superkomputer w Polsce

Wraz z dalszym rozwojem tej technologii powinniśmy doczekać się dalszego wzrostu wydajności oraz skrócenia czasu potrzebnego na wykonywanie obliczeń. Wśród potencjalnych zastosowań przedstawiciele IBM wymieniają szybsze odkrywanie nowych substancji, przewidywanie stanu zdrowia pacjentów, identyfikowanie zjawisk z zakresu fizyki, skuteczniejsze projektowanie materiałów czy prowadzenie analiz finansowych.